- Земетресение от 4.3 по Рихтер в Югозападна България
- Земетресение от 4.3 по Рихтер в Югозападна България
Земетресение разлюля Югозападна България минута преди 12:00 ч. Епицентърът е бил близо до Сандански с магнитут 4,3. Това заяви пред Дарик Тихомир Илиев от БАН. Според Европейския сеизмологичен център трусът е бил с магнитуд 4.5 по Рихтер.
Около 12:10 ч. е регистриран и втори трус, афтършок, със същия епицентър с магнитуд 3.2 по Рихтер, посочиха от БАН.
По думите на специалиста не е изключено да има още вторични трусове.
Първото и по-силно земетресение е усетено в целия район на Сандански, София, Благоевград, Банско, Кюстендил, Петрич, Пловдив и други.
Кметът на Сандански Кирил Котев коментира пред Дарик, че няма пострадали и не се забелязва паника сред хората. Няма и щети по инфраструктурата в града и околността. Вторичният трус дори не е усетен от жителите, бил е само регистриран в БАН.
„Всичко продължи 3-4 секунди, земята започна да бучи силно, но страшното отмина сравнително бързо", разказа пред Дарик пък жител от Кресна.
В курортния град някои жители на високи сгради са побързали да напуснат жилищата си и да излязат навън, но до паника не се е стигнало.
От Регионалната дирекция по пожарна безопасност в Благоевград увериха, че няма постъпили сигнали за пострадали хора или разрушения.
На днешния ден се навършват четири години от разрушителното земетресение в Перник, което нанесе сериозни щети на хиляди домове. Силата на труса тогава бе 5,8 по скалата на Рихтер.
КАКВО ДА ПРАВИМ ПРИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ?
От БАН посъветваха да не се паникьосваме и дадоха няколко съвета какво да правим, когато усетим земетресение:
- Да не изпадаме в паника, защото тя не помага в този случай.
- Да запазим спокойствие.
- Да застанем под касите на вратите, докато отмине трусът.
- Ако имаме възможност да излезем бързо и до няколко секунди от дома си, да го направим. Ако не, е добре да изчакаме, за да мине трусът.
- При никакъв случай да не ползваме асансьор, да слизаме по стълбите.
- Да имаме вода под ръка.