Защо жирафът е толкова висок?
Защо жирафът е толкова висок? / sxc.hu

Гените, които помагат да образуват скелета, сърцето и нервната система може да обяснят как жирафите са станали толкова високи, твърдят учени, пише The Independent, цитиран от агенция „Фокус".

Учените най-накрая са начертали генетичните стъпки, които са довели до създаването на мистериозния жираф, за който те казват, че е едно от най-странните и досега необяснимо същества на Земята.

Разглеждането на този код или геном е помогнал на учените да разберат точно кои части на ДНК са помогнали на животното да развие толкова дълъг врат и да изглежда толкова странно. Извисяващо се на шест метра височина, тялото на жирафа е доминирано от опънатите му крака и шия.

Професор Дъглас Кавенър от Пенсилванския държавен университет в САЩ, който е ръководител на новото изследване, твърди, че „еволюционните промени, необходими, за да се изгради внушителната структура на жирафа и да го снабди с необходимите изменения за неговото високоскоростно тичане и завидните му сърдечносъдови функции са били източник на научна загадка от 1800 г., когато Чарлз Дарвин първи се е озадачил от еволюционния произход на жирафа".

Заснеха първите стъпки на жирафче в Австралия

Сърцето на животното е устроено така, че да изпомпва кръвта вертикално на разстояние от два метра до мозъка му, имайки необичайно голяма лява камера.

Премерването на кръвното налягане на жирафа ще отчете два пъти по-високи показатели от тези на други бозайници.

Жирафът може също да спринтира със скорост близо 60 км/ч с дългите си тънки крака, а въпреки външния си вид, шията му съдържа същия брой кости, както и тези на други бозайници, включително на хората. Голямата разлика е, че костите на краката и шията на жирафа са значително разширени.

Учените са определили уникалния геном чрез сравняване му с неговия близък роднина - окапи.