Българин измисли нов начин за лечение на диабет
Българин измисли нов начин за лечение на диабет / Thinkstock/Getty Images

Българинът Мартин Минчев, професор по биомедицинска електроника в университета в Калгари, Канада е създал нова технология за контрол на диабета.

Той я представи днес пред участниците в 26-та асамблея на Интернационалната медицинска асоциация "България", която започна край Варна. На форума присъстват над 200 лекари и специалисти от различни области, 50 от които са българи, работещи в чужбина.

Краят на ежедневните инжекции инсулин за диабетиците наближава

Устройството съдържа между 6 и 8 малки клетки, които по същество са сложни микроелектромеханични устройства. Новата технология позволява диабетикът да е под непрекъснат контрол на времеви интервали, програмирани от самия него или от лекар.
Целта е пациентите да не се бодат непрекъснато, а това да става автономно, без прякото им участие, като процедурата да не се усеща, каза Минчев.

На форума проф.Стефан Тошев, който работи в град Цук, Швейцария, представи нов тип технология за облекчение на страдащите от дискова херния. Той уточни, че процедурата спестява операция на пациента и го освобождава от болките.

Според Тошев това става чрез поставяне на малък катетър в гръбнака. Технологията позволява нервът да се освободи и натискът върху него да спре, което преустановява и болката.

Борят диабета със стволови клетки от „любовни дръжки"

Наложително е в България да се въведат стриктни изисквания за профилактични прегледи на хората, допълни онкологът проф.Орлин Савов, работещ в Нюрнберг, Германия. Той посочи, че у нас в 46 на сто от случаите на рак на простата при мъжете се открива в стадий, когато може да бъде излекуван, докато в Германия този процент е над 75. По думите му високата успеваемост се дължи на профилактиката на това заболяване.

Ако е нужно, пациентите трябва да бъдат принуждавани да ходят на прегледи поне веднъж годишно, посочи Савов. По думите му в страната, където работи, този процес е реализиран след сериозен натиск, включително икономически, от страна на здравните каси.

Източник: БТА