Изявлението на Ким Чен-ун не съдържа съществени промени, съобщава днес китайският държавен печат, след като севернокорейският лидер заяви, че страната му няма да използва атомно оръжие първа.

"Като отговорна ядрена сила нашата република няма да използва ядрено оръжие, ако суверенитетът й не бъде нарушен от вражески и агресивни сили с атомни бомба", заяви в събота севернокорейският вожд.

Северна Корея реши да засили допълнително своя ядрен капацитет

Декларацията на Ким Чен-ун беше направена с идеята, че Северна Корея вече е държава, притежаваща ядрено оръжие, отбелязва близкият до Китайската комунистическа партия англоезичен всекидневник "Глоубъл таймс".

Международната общност и ООН настояват Пхенян да се откаже от ядрената и балистичната си програми, но в позицията на Северна Корея по този въпрос няма съществени промени и причината за най-острия й конфликт с външния свят не намира решение, посочва вестникът и допълва, че големите страни няма да променят становището си и няма да признаят КНДР за ядрена държава.

Тъй като Пхенян няма да се откаже от ядрените си оръжия, нормализиране на отношенията й с външния свят е изключително малко вероятно, прогнозира "Глоубъл таймс".

Севернокорейската ядрена програма кара САЩ и Южна Корея да засилват постоянно военните си приготовления за нанасяне на удари срещу Пхенян, подчертава вестникът. Безумната логика на съвременната международна политика се превърна в игра кой ще отстъпи първи, допълва той.

Пекин е главният дипломатически и търговски съюзник на Пхенян, но двустранните отношения се изостриха, понеже севернокорейският режим упорства, противно на виждането на Китай, да развива ядрената си програма, отбелязва АФП.

Северна Корея подготвя нов ядрен опит

Първият от близо 40 години конгрес на единствената партия в Северна Корея одобри стратегията на Ким Чен-ун за разработване на ядрен арсенал. Наред с това севернокорейският лидер уверява, че страната му ще се бори за глобално ядрено разоръжаване.

Признак за силно охладнелите отношения между Пекин и Пхенян е фактът, че на конгреса на Корейската трудова партия не беше поканена китайска делегация.

При все това Китай не е склонен санкциите срещу КНДР да се увеличат, тъй като се опасява, че евентуално рухване на севернокорейския режим ще причини поток от бежанци и най-вече, че потенциално обединена Корея ще позволи американската армия да заеме позиции по китайските граници, посочва АФП.

Източник: БТА