Проявата се фокусира върху делото и живота на видими за обществото в Русе жени до средата на XX век, както и първите феминистки изяви. Събитието ще се проведе днес от 10.30 часа. Сборният пункт е къщата музей „Баба Тонка”.
Феминистката разходка се случва по проект на Българската асоциация на университетските жени (БАУЖ). Проектът предвижда организирането на серии от турове, представящи приноса на жените и женското движение в градските пространства на София, Русе и Благоевград през XIX и XX в. Каузата на проекта е да образова, да пропагандира толерантност и равноправие, да легитимира и алармира за правата на жените като насочва вниманието на широката общественост и младите хора към тези проблеми. Целта е да се съдейства за постигането на положителна промяна в мисленето и стереотипите относно пола, социалните и културните неравенства.
През 2015 г. с помощта на Българския фонд за жените, БАУЖ реализира първата в столицата „Феминистка разходка“, фокусирана върху делото и живота на значими за културата и публичното пространство на София женски фигури. На културно-туристическите маршрути из женските места на паметта в София вземат участие повече от 200 души – гости и жители на столицата. Организатори през 2015-а са отново Българска асоциация на университетските жени, както и Магистърска програма по история на жените/половете към Философски Факултет на СУ (МАТИЛДА) и фондация „Билитис“.