Днес Православната църква чества Велика събота - последния ден от Страстната седмица, предшестващ Великден.
На Велика събота отбелязваме погребението на Господ Исус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на Спасителя в царството на тъмнината - ада.
Когато Исус починал като човек, тялото било положено в гроба. Душата му слязла в ада, победила го и освободила пленените там души. В третия ден душата и тялото отново се съединили и Исус възкръснал от мъртвите.
Епископ Григорий носи Благодатния огън за цяла България
Според традициите обикновено днес се меси и пече обредният великденски хляб и е последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден. Велика събота е свързана с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и жени. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.
След своята кръстна смърт Христос слиза в ада, освобождава библейските пророци и праведниците и ги отвежда в небесата. Така започва новата ера в историята на човечеството-правото на човека на свободен избор - да бъде добър или лош и след смъртта си да постигне рая или ада.
Великденската богослужба тази вечер в катедралния храм "Св. Александър Невски" в столицата ще започне в 23.30 ч. Тя ще бъде оглавена от българския патриарх Неофит, който ще отслужи полунощница и Златоустова литургия. Очаква се Негово светейшество да бъде посрещнат в 23.20 ч.
По това време вече в столицата вече ще е пристигнал Благодатният огън. Той ще бъде донесен от Йерусалим от Българска църковна държавна делегация, която ще се води Браницкия епископ Григорий, викарен епископ на патриарха.
Чудото на Великден идва с Благодатния огън
Според православното вярване Благодатният огън слиза от небето и то само в навечерието на православния Великден - смята се, че в продължение на няколко минути огънят е невеществен - не топли и не изгаря. "Слизането на Небесния огън" е явление, което според църквата не може да се обясни от рационална гледна точка, а от научно гледище обяснението е невъзможно.
На Велика събота в полунощ в църквите се отслужва тържествено богослужение. Водещият службата свещеник трикратно възвестява възкресението на Христос с възгласа "Христос возкресе" и богомолците трикратно му отговарят "Во истину возкресе".
Обичайно е след възвестяването на Христовото възкресение да се разменят червени яйца.