Българските антарктици предотвратили екологична катастрофа на остров Ливингстън
Българските антарктици предотвратили екологична катастрофа на остров Ливингстън / снимки: Thinkstock/Getty Images, БГНЕС, архив

Нашите антарктици предотвратили екологична катастрофа на остров Ливингстън. Това съобщи проф. Христо Пимпирев - директор на Българския антарктически институт и ръководител на експедицията.

Полярниците от завършилата наскоро 24-ата българска антарктическа експедиция се събраха в учебно-научната база на Софийския университет "Св. Климент Охридски" "Гюлечица" в Рила, за да отчетат резултатите от успешно завършилата експедиция.

Учените от сеизмологичните, геодезическите и геоложките проекти са обобщили научната си работа и са представили резултатите от изследванията си. Обсъдени са били и някои насоки за предстоящата 25-ата българска антарктическа експедиция.

Българските антарктици предотвратили екологична катастрофа на остров Ливингстън
netinfo

Предвид на оригиналните научни приноси се предвижда продължаване на работата по проектите и през идната година, както и изкачването по премиерен маршрут на най-високия връх на остров Ливингстън в планината Фризленд, и траверс на върхове в Тангра планина.

Като голям успех на завършилата експедиция, освен научната дейност, е било отбелязано източването на четири тона нафта от ръждясали стари варели, затрупани под седемметрова снежно-ледена покривка.

Тя е била пробита с пароструйка и в образувалите се пещери се е достигнало до варелите, от които е можело да изтече гориво в почвата и в крайбрежните морски води.

По този начин беше предотвратена екологична катастрофа в най-чистото място на планетата, посочва проф. Христо Пимпирев.

Източник: БТА