Академия „Иновация в действие ще инвестира в по-доброто бъдеще на младежите
Академия „Иновация в действие ще инвестира в по-доброто бъдеще на младежите / netinfo

Даден бе старт на третото издание на академия „Иновация в действие". Инициативата на „Солвей Соди" е със социален характер и има за цел да инвестира в младите хора, като развива техните знания и практически умения в създаването на иновативни проекти.

В третото издание на „Иновация в действие" ще бъдат избрани над 100 иновативни млади хора, от цялата страна, които имат желание да реализират устойчиви проекти в сферата на технологичните и социални иновации, здравословния живот и безопасността. След средата на април на сайта на инициативата innovationinaction.eu ще е активна формата за регистрация, която е отворена за студенти или завършили висше образование в последните пет години.

„Иновация в действие" се провежда едновременно в София и Варна, а участници от други градове в страната ще имат възможност да се включат дистанционно чрез специални онлайн обучителни сесии на живо.

На събитието присъстваха Спирос Номикос - изпълнителен директор на "Солвей Соди" АД, Тим Курт - изпълнителен директор на "Аурубис България" АД, Огнян Траянов - председател на Българска мрежа на Глобалния договор на ООН и член на журито, и Цветелина Тенева - основател на The Business Institute.

„От самото си създаване преди 153 години до днес Група "Солвей" се развива благодарение на приложими и устойчиви иновации. От опит знаем, че нагласата, знанията и уменията в тази област са особено важни, особено за младите хора. Затова през 2013 г. „Солвей Соди" инициира образователния проект „Иновация в действие". Той е успешен и доказателство за това са реализиралите се вече младежи, намерили своето признание в света на иновациите. Българската мрежа на Глобалния договор на ООН също прегърна идеята, както и „Аурубис България", която стана наш основен партньор", каза по време на събитието Спирос Номикос.
„Аурубис България" АД традиционно подкрепя развитието на образованието на младите хора. Ние вярваме, че „Иновация в действие" е успешен формат, където хората говорят за иновации и научни постижения по разбираем и атрактивен начин. Един от основните приоритети на стратегията за корпоративна социална отговорност на „Аурубис България" винаги е бил подкрепата на проекти, свързани с образованието. Това е и главната причина компанията да продължава да подкрепя младите хора, като им дава възможност да получат знания и възможности за бъдещо развитие в България"
, сподели пред медиите Тим Курт.

Официален гост на събитието бе Н.Пр. Аник Ван Калстер, посланик на Белгия в България. Тя изрази своето задоволство от факта, че е част от проекта вече трета година и че той е доказал ефективността си с над 200 участници през годините и редица интересни иновативни идеи.

Цветелина Тенева представи програмата на „Иновация в действие", в която ще бъдат включени нови бизнес инструменти за анализ на ключови социални тенденции и извеждане на области с потенциал за подобрения, където иновациите биха дали висока добавена стойност на обществото.

Всички участници ще минат през серия от безплатни обучения, които да изградят у тях разбиране, знания и умения за устойчиви иновации. В хода на академията те ще получат подкрепа и експертно мнение при разработването на проектите си от ментори и лектори-практици. Най-добрите три проекта, избрани от престижно жури, ще получат специални образователни награди - безплатно участие в лятна програма на Solvay Brussels School of Economics and Management в Брюксел и магистратура по иновации, предприемачество и финанси в България.

„Много от участниците в Академията са вече реализирани професионалисти в своята област", каза Цветелина Тенева. Сред тях са и победителите в конкурса - Велика Петрова (второ издание) и Александър Цветков (първо издание). Велика спечели с идея за многоцветен филц от рециклирана пластмаса и вълна и бе поканена за разговори от голям производител на мебели в групата на потенциални доставчици с иновативни материали. Заедно с това тя разработва набор от нови материи в подобна посока. От 2014 г. насам Александър работи по редица проекти. Основният му фокус в момента е продуктът Phantom Login - нова система за автентикация, който замества обичайните пароли по значимо по-сигурен начин. Продуктът е финансиран от старт-ъп фонд и вече има пазарни успехи във финансовия сектор в Западна Европа и САЩ.