Авиоинженерите от Техническия университет празнуват на свръхлеки самолети
Авиоинженерите от Техническия университет празнуват на свръхлеки самолети / Технически университет

15 свръхлеки самолета ще посрещнат студенти от Техническия университет - филиал Пловдив днес в деня на тяхната специалност “Авиационна техника и технологии”. Събитието ще бъде на летищна площадка “Марица”, собственост на частния авиоклуб “Граф Игнатиев”. Студентите и гостите на празника ще разгледат отблизо едномоторни самолети, един от които е собственост на преподавателя по специалността гл.ас. д-р инж. Стоян Аврамов.

От цялата страна ще долетят още 9 малки машини, за да се включат в летателното шоу на празника. Студентите също са замислили да представят своите авиоинженерни и летателни умения със създадени и управлявани от тях безпилотни самолети. Авиационните разработки на студентите обаче могат да се издигнат във въздуха само при добро време, уточниха от Техническия университет - филиал Пловдив. На празника ще гостуват военни и граждански летци и инженери, преподаватели, възпитаници на вуза, ветерани.

Авиоинженерите от Техническия университет празнуват на свръхлеки самолети
netinfo
Празникът на специалността “Авиационна техника и технологии” през тази година е посветен на нашия 30-ти рожден ден, каза проф. д-р Добрин Сейзински - ръководител на катедра “Транспортна и авиационна техника и технологии” във ВУЗ-а. Досега в Техническия университет - филиал Пловдив са били обучени над 500 авиационни инженери, като всички намират работа и работят по специалността си на български и европейски летища, както и в машиностроителни предприятия.

Най-големият потребител на пловдивските авиационни кадри в момента е немската компания „Луфтханза техник“, базирана в София. Там работят над 60 авиоинженери, завършили специалността “Авиационна техника и технологии” в Техническия университет - филиал Пловдив.

“Имаме уверението на фирма „Луфтханза техник“, че получават от Пловдивския технически ВУЗ най-добрите си кадри, но студентите ни работят не само там. Пловдивски авиоинженер, който завърши при нас бакалавърска степен с випуск 2015 започна веднага работа на летището в Мюнхен. Важното е че сме постигнали практически нулева безработица за всички наши випускници, като стопроцентово те работят като авиоинженери и машинни инженери” - разказа професор Сейзински.