Волейболистите на Добруджа 07 постигнаха исторически за Добрич успех, като спечелиха златните медали и шампионската купа в Суперлигата. Добруджанци надиграха категорично претендентите за титлата от Монтана с 3:0 гейма в мач №4 от финалната плейофна серия и с три победи, за първи път в историята на добричкия волейбол, станаха национални шампиони. Момчетата на Мирослав Живков вдигнаха на крака над 2 000 волейболни фенове в зала Добротица, които неистово подкрепяха любимците си. За трети път, след 1997-а и 2015-а година, добруджанци стигнаха до финалите, но за първи път се качиха на подиума като победители.
Добричката волейболна зала бе препълнена час и половина преди началото на срещата. Добруджа 07 започна мача с Велизар Чернокожев, Георги Манчев, Денис Чавдаров, Димитър Маринков, Алекс Грозданов, Мартин Атанасов и либерото Христо Христов. Треньорът на Монтана Петър Шопов заложи на Минчо Минчев, Иван Латунов, Любомир Агонцев, Златко Кьосев, Мартин Палийски, Трихон Лапков и Добромир Иванов /либеро/.
Добричлии започнаха много стабилно първия гейм, играха концентрирано и допуснаха по-малко грешки от съперника си. Мощните атаки на Добруджа 07 и доброто посрещане си казаха думата и домакините поведоха с 1:0 гейма /25:21/. В началото на втората час резултатът вървеше точка за точка. Добре организираната игра на Добруджа 07 позволи на тима да поведе и да поддържа разлика до крайното 25:21. В началото на третия гейм отборът на Монтана заигра по-концентрирано и поведе с 8:4. Домакините обаче постепенно наваксаха изоставането и успяха да поведат с три-четири точки. В края на гейма разликата набъбна, а феновете вече предвкусваха победата. Тя дойде при резултат 25:18, след финална атака на Димитър Маринков.
Мача във ВИП ложата изгледаха националният селекционер Пламен Константинов, кметовете на Добрич и Монтана Йордан Йорданов и Златко Живков, бившият национал Евгени Иванов, президентът на ВК Добруджа 07 Галин Господинов, спонсори.
Ето и мнения след срещата:
Мирослав Живков: „Искам да поздравя състезателите от нашия отбор, те за мен днес бяха истински герои. Всичко, което направиха, град Добрич го заслужава, заслужава го тази прекрасна публика и спонсорите, които стоят зад проекта „Добруджа 07“. Искам да поздравя и достойния съперник Монтана, нещата бяха много равностойни. Работихме през цялото време да играем добре, да се подготвим максимално добре технически, да издържим тактически, да имаме смелост да го направим. Не сме се готвили за конкретен резултат. През цялата година играхме добре срещу Монтана, направихме равностойни мачове, израснахме като отбор в края на сезона. Всичко беше много равностойно в последните два мача, въпреки че не така изглежда като резултат.“

Галин Господинов /Президент на ВК“Добруджа 07“/: „Невероятен мач и победа! Добруджа 07 мина през много перипетии, първо отстранихме четирикратния шампион Марек, после водача в редовния сезон Нефтохимик и сега - втория Монтана. Такива успехи се постигат с труд и с колективна игра. Бях абсолютно убеден в двете категорични победи в Добрич, защото виждах настроението в отбора. Желанието им да станат шампиони беше над всичко и бях сигурен, че могат да го постигнат.
Йордан Йорданов /Кмет на Добрич/: „Щастлив съм от категоричната победа. Вчера, когато идвах на първия мач, малко на шега си мислех за победа с 3:0 и това се случи. Днес вече бях убеден и наистина постигнахме безапелационна победа. Добруджа 07 са постоянни, имат хъс и амбиция да продължават да се развиват.“

Велизар Чернокожев /Добруджа 07/: „Откакто станахме четвърти в редовния сезон, живеехме само с мисълта да станем шампиони. Страшно много искахме двете победи в Добрич. Очаквахме всичко, защото отборите бяха равностойни, но ние успяхме категорично да надиграем Монтана. Очаквам да сме здрави и да излезем със същото желание и същата мотивация и понататък в турнира за Купата на България.“
Георги Манчев /Добруджа 07“/: „Чувството е уникално, имаше трудни моменти, не толкова спортно-технически, колкото психически. Това да останеш максимално концентриран от началото до края, е наистина много трудно, повярвайте ми.“
Веселин Велев /УС на ВК Добруджа 07“/: „Изпитвам огромно удовлетворение, както предполагам и всички в залата. Очаквах категорични победи, защото виждах как отборът работи като едно цяло, като един организъм. Те създадоха колектив и приятелски отношения помежду си. Целите ни тази година са преизпълнени. Голямо благодаря на момчетата от мое име и от името на всички, които помагат на волейбола.“
/Мненията можете да чуете в прикачения файл/
