Реформатори стартират нова процедура за шеф на КЗК
Реформатори стартират нова процедура за шеф на КЗК / БГНЕС, архив

Депутати от парламентарната група на Реформаторския блок внасят проект на решение за стартиране на нова процедура за избор на състав на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Инициативата е на представителите на Гражданския съвет Мартин Димитров и Петър Славов и е подкрепено от други техни колеги от Блока.

Всъщност народните представители внасят два отделни проекта на решение. С първия прекратяват процедурата, стартирана на 24 февруари тази година и стартират нова.

Вторият цели промяна на процедурните правила. Както Димитров и Славов многократно обявиха, сега те предлагат и представители на неправителствения сектор да могат да внасят в Народното събрание мотивирани кандидатури за членове на КЗК, а депутатите да имат възможност да припознаят тези канидатури и да ги внесат официално.

Реформаторите предлагат още срокът за предложение на кандидати да бъде 21 дни, вместо едва 7 в момента. По този начин ще бъде дадена възможност за събиране на повече кандидатури.

„Тази процедура не може да се бави повече. При сегашния неефективен състав на КЗК, Народното събрание не може да бездейства, при положение, че мандатът на този състав изтече преди 6 месеца", коментира Петър Славов.

Задкулисни договорки определят новия състав на КЗК, твърди Радан Кънев

Необходим е изборът на нова КЗК, която да предприеме решителни действия срещу монополите и картелите в България. Такава, която да работи в защита на потребителите и конкуренцията. Крайно време е държавата да покаже решителни действия срещу монополите и картелите, както виждаме това в съседна Румъния. Необоснованото забавяне на избора създаде безвремие, на което трябва да се сложи точка", заяви от своя страна Мартин Димитров.

Росен Желязков се отказа от поста шеф на КЗК

Предложението на Мартин Димитров и Петър Славов идва след като на 9 март тази година по време на изслушване на кандидатите за членове на КЗК Росен Желязков, единственият предложен за председателското място, си направи отвод. Още тогава реформаторите заявиха, че като няма кандидатура за председател, цялата процедура е компрометирана затова е необходима нова. Почти месец по-късно Народното събрание все още не е решило как да постъпи при възникналия казус, затова Димитров и Славов внасят своите предложения днес.