Азербайджанското министерство на отбраната съобщи, че е договорило прекратяване на огъня със сепаратистите в Нагорни Карабах, за да сложи край на четири дни сражения, предадоха Асошиейтед прес и Франс прес.
"Военните операции бяха спрени днес в 12.00 ч." (08.00 ч. по Гринуич), се казва в изявление на министерството.
Властите на Нагорни Карабах потвърдиха, че е сключено споразумение за прекратяване на огъня.
Тежки боеве в Нагорни Карабах, Азербайджан установи контрол над редица селища
Най-малко 64 души, повечето от които войници, са загинали при ожесточените боеве от последните четири дни в Нагорни Карабах, предаде Франс прес. Най-интензивните боеве за последните 20 години продължиха и през изминалата нощ по цялото протежение на фронтовата линия.
Министерството на отбраната в Баку съобщи тази сутрин, че през последните 48 часа при стълкновения са загинали 16 азербайджански войници. С това, по официални данни на враждуващите страни, общият брой на загиналите военни и цивилни от двете страни на фронтовата линия става най-малко 64 души. "Армения продължи да обстрелва позиции на азербайджанската армия и цивилни обекти с картечници и 120-милиметрови снаряди", съобщи в комюнике министерството.
Тежки боеве с артилерия и танкове избухнаха в Нагорни Карабах (ВИДЕО)
От своя страна, министерството на отбраната на сепаратистките власти в Нагорни Карабах обвини Азербайджан, че е продължил агресията си през цялата нощ.
"Използваха реактивни системи за залпов огън "Смерч" в южния сектор на фронтовата линия", допълни министерството в комюнике.
Днес ще заседава председателстваната от Франция, САЩ и Русия Минска група на ОССЕ за Нагорни Карабах, която има за задача да намери изход от този "замразен" от 20 години конфликт.
Арменски сепаратисти, подкрепяни от Ереван, установиха контрол над региона в началото на 90-те след война, отнела живота на 30 000 души и разселила стотици хиляди, предимно азербайджанци. Нагорни Карабах е населен предимно с арменци.
Въпреки подписването на споразумение за спиране на огъня през 1994 г., няма сключен мирен договор.
Източник: БТА