Едва 49 процента от децата на възраст до 6 години са ваксинирани срещу тетанус, дифтерия, коклюш и полиомелит. За сравнение, при 12-месечните бебета покритието е от порядъка на 90 - 95 на сто. Данните съобщи председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Владимир Пилософ и добави, че причините за снижаването на имунизациите при децата, са няколко. Една от тях се изразява в проблемите с доставката на ваксини. Според проф. Пилософ „и дядо Господ да дойде да оправи ситуацията с ваксините, няма да успее, при все, че нямаме дългосрочни договори за доставките им."
Обхватът от имунизации в България е добър едва до първата година при малчуганите, информира проф. Пилософ.
„По-нататък се очертава тревожната тенденция на снижаване на покритието от ваксинации при децата на 6-годишна възраст и то за важни заболявания, като тетанус, дифтерия, коклюш и полиомелит. Причините за влошаването на обхвата са комплексни. От една страна имаме нарушение на ритмичността от доставките на ваксини. Има, разбира се, формиране на негативни обществени настроения. Има незаинтересованост и неинформираност на населението и отказ от имунизации", каза специалистът.
Здравното министерство с нова обществена поръчка за ваксините
Според специалиста липсата на дългосрочни договори с доставчиците на ваксини е основният проблем по отношение на имунизациите в нашата страна.
"Това означава, че ако в една държава искаме да има редовни доставки, трябва да има дългосрочни договори за 3 до 5 години и договорите да се сключват за дадената година поне 18 месеца преди първата доставка и включително да се планира резерв за едно тримесечие. И Дядо Господ да дойде да оправя нещата около ваксините, няма да може да ги оправи при сегашната ситуация, че нямаме договори", каза проф. Владимир Пилософ.
Председателят на асоциацията е убеден, че у нас е нужна национална програма за оптимизиране на ваксинопрофилактиката. Само с такава можели да се решат проблемите с имунизациите.