Българските банки свалиха безпрецедентно ниско лихвите по депозитите. За първи път в новата ни история средната доходност по влоговете на домакинствата е под 1%.
В същото време лихвите по банковите заеми слизат много бавно и остават доста високи, показват данните на БНБ, цитирани от "Сега". Така по цена на спестяванията България вече прилича на държавите от Еврозоната, докато лихвите по кредитите са около 3 пъти по-високи.
За пръв път в историята: 0% лихвен процент у нас (ВИДЕО)
През февруари средният доход по влогове на граждани в евро е бил около 0.94% сочат данните на БНБ. Година по-рано лихвата е била 1.83%, а през февруари 2014-а тя е била 3.36%. Лихвата по левовите спестявания се е свила за 12 месеца от 2.01% до 1.38 на сто.
Лихвите по влоговете у нас се топят поне 5 години насам, но през последната година и половина скоростта на топене расте. Основната причина е, че домакинствата спестяват и банките са пълни с пари, а търсенето на кредити е слабо. Така депозитите се превръщат в бреме за трезорите и те логично свалят лихвите, за да намалят разходите си. Въпреки това отлив няма, а в последната година спестяванията на домакинствата в банките са се увеличили с 2.7 млрд. лв.
Затягат условията за ипотечни заеми
При обема на заемите обаче раздвижване няма, а лихвите спадат много леко и остават високи на фона на европейските. Ставката по жилищните кредити в евро за изминалия месец например е средно 5.89% - само с 0.41 процентни пункта по-ниска от преди година, а в същото време е над 3 пъти по-висока от средната лихва по кредитите за нов дом в страните от еврозоната, където е 1.98%.
Лихвите по левовите ипотеки у нас са се свили с 0.85 пр. п. за последната година до 5.36%. Тези по потребителските кредити в левове почти не са мръднали за година - от 10.79% през 2015 г., сега те са около 10.32%. Заемите за потребление в евро са поевтинели от 8.49% на 6.75%. Средната ставка по тези заеми в еврозоната обаче е около 5.3%.