Щъркелът винаги е бил символ на пролетта и новия живот.
Според легендите някога щъркелът бил човек. Много набожен човек бил и голям поклонник, всяка година ходел на Божи гроб да се поклони. Господ обаче решил да го изпита и да провери дали е наистина толкова голяма вярата му. Явил се пред него и му заръчал да изкачи една висока планина с голям сандък, завързан на гърба му, но му забранил да отваря капака и да поглежда какво има в сандъка. Тръгнал да се изкачва човекът, а по едно време спрял да си почине и любопитството му надделяло и отворил сандъка. Отвътре наизлезли змии, гущери, жаби и се разпръснали по широкия свят. Разгневил се Господ, превърнал човека на щъркел и му казал, че ще си стане пак човек, едва когато събере обратно в сандъка всичките избягали твари.
Оттогава щъркелът цяло лято ходи по реките и блатата, за да лови жаби, змии и гущери, а наесен все така заминава на хаджилък, да се поклони на Божия гроб и да измоли прошка за греха си.
Ако щъркелите се приберат напролет мръсни, ще има дъжд и плодородие
Вижте любопитни факти за щъркелите, които може би не знаете
Щъркелите преди да отлетят към по-топлите страни, удрят по-слабите птици до смърт, за да не ги възпрепятствуват по време на пътя им.
Защо именно щъркелите носят бебетата?
В Полша живеят една четвърт от световната популация на белите щъркели.
Щъркели по време на полет, понякога могат да заспят без да паднат на земята в продължение на десет минути.
Щъркелът Белчо от Белозем все още е в Кения
Щъркелите не предпочитат да летят над морето, остават възможно най-дълго време над земя.