Присъдата на Бейсим Басри стана ефективна
Присъдата на Бейсим Басри стана ефективна / Радка Минчева, архив
Присъдата на Бейсим Басри стана ефективна
85279
Присъдата на Бейсим Басри стана ефективна
  • Присъдата на Бейсим Басри стана ефективна

Ефективна присъда е постановил Апелативен съд-Варна по делото срещу бившия кмет на община Исперих Бейсим Басри Шукри.

По данни на Апелативна прокуратура-Варна Басри е признат за виновен в две престъпления - в опит за убийство на горски стражар и деяние против реда на управление.

На първа инстанция - Окръжен съд-Разград - тогава все още действащия кмет чу "невинен" по първото, по-тежко обвинение, а по второто получи условна присъда. Втората инстанция обаче постанови 48-годишният мъж да изтърпява наказание лишаване от свобода от пет години при първоначално общ режим - това е санкцията за опит за убийство, а за употребата на сила и заплаха с цел да принуди орган на властта да извърши или да пропусне нещо по служба или свързано с функциите му - санкцията е три години и половина лишаване от свобода. Съдът е приел като общо наказание 5 години ефективно.

През миналата година Окръжният съд в Разград произнесе оправдателна присъда за опита за убийство на горския стражар и призна подсъдимия за виновен само за престъпление против реда на управление. Последва протест на Окръжната прокуратура в Разград  пред Варненския апелативен съд, който върна делото за ново разглеждане в Окръжния съд в Разград поради допуснати процесуални нарушения.

При повторното разглеждане на делото срещу Басри в Разградския окръжен съд той отново е оправдан за опита за убийство и е признат само за виновен по чл.270, ал.1, който е по-леко наказуем от закона. С последвалия нов протест на Окръжната прокуратура, който днес се поддържа от прокурор в Апелативна прокуратура във Варна, се стигна до ефективната присъда, която подлежи на касационен контрол.

На 23 февруари 2013 г. след 17.30 ч. тогавашният кмет на Исперих отишъл на бракониерски лов в ловното стопанство "Воден Ирихисар" в землището на село Йонково. Застанал на позиция на направено чакало върху дърво. За предстоящия бракониерски лов ловните надзиратели имали предварителна информация и били изпратени в стопанството, за да го предотвратят. Басри бил забелязан от ловен надзирател, който му наредил "Стой на място. Горска стража!".

Въпреки предупреждението, кметът произвел четири изстрела в посока срещу трима горски служители. Падайки от дървото, успял да произведе и пети изстрел срещу  горския стражар Пеньо Астраджиев, след което избягал от местопрестъплението.

По иззетата маскировъчна шапка в стопанството е открит ДНК-материал, който показал пълно съвпадение с ДНК- профила на подсъдимия. Иззетият уред на нощен прицел, марка Дипол", също уличил бившия кмет в извършените престъпления, както и откритите гилзи, изстреляни от ловната му карабина, която се води на негово име в служба КОС на МВР.

От направената съдебно-техническа експертиза телефонът на Басри е локализиран по време на престъплението в района на ловното стопанство. Съдебномедицинската експертиза доказва безспорно, че получените травматични увреждания на подсъдимия са при падане от чакалото на дървото.

Първоначално по обвинението бе задържан шофьорът на Басри - Шенол Бакир, а по-късно бе освободен и до подсъдимата скамейка стигна бившият градоначалник. Докато делото обикаляше инстанции надзирателят, срещу който е стрелял Басри, почина, а подсъдимият бе издигнат от ДПС за втори кметски мандат, но изгуби изборите в Исперих. На обвинителната банка се смениха и прокурорите. Разследването бе започнато от Милена Пенчикова, която по-късно напусна Окръжна прокуратура и стана адвокат.