Правителство на единството пое властта в Либия
Правителство на единството пое властта в Либия / БГНЕС, архив

Президентският съвет, съставен от членове на либийските враждуващите лагери, обяви вчера встъпването в длъжност на правителство на националното единство, въпреки че изискваният вот на доверие в парламента не се състоя, предаде АФП.

В разпространено снощи комюнике съветът призова либийските институции "да влязат незабавно във връзка с правителството на единството, за да се създадат условия за предаване на правомощията по мирен и организиран начин".

Съветът призова също международната общност, международните и регионалните организация, в частност ООН, Арабската лига, Организацията за ислямско сътрудничество (бившата Организация Ислямска конференция), Африканския съюз и Европейския съюз "да прекъснат всички отношения с изпълнителните власти, които не произтичат от правителството на единството".

Понастоящем Либия се разкъсва между две правителства, които си оспорват властта. Едното е базирано в Триполи и не е признато от международната общност, а другото заседава в източната част на страната и е единственото признато от международната общност.

Страната може да се окаже с трето правителство, оглавено от либийския бизнесмен Файез ал Сарадж, който се намира в Мароко и чиито бъдещи министри са пръснати в различни части на страната, а някои се намират и извън Либия.

По силата на споразумение, подписано през декември миналата година в Мароко, президентският съвет предложи екип за правителството на единството на Фарадж. Пак според споразумението обаче, за да встъпи в длъжност, това правителство на единството трябва да получи вот на доверие от признатия от международната общност парламент в Тобрук.

На 25 януари този парламент отхвърли предложения тогава състав на правителството. Планиран за февруари вот на доверие се провали поради липса на кворум.

Аргументирайки обявеното снощи встъпване в длъжност на правителството на единството, президентският съвет каза, че се основава на подкрепата на около сто парламентаристи от признатия парламент.

Тези парламентаристи заявиха, че им е било попречено да гласуват със сила и са били заплашвани.

При отстъствие на официален вот на доверие обаче прокламацията на президентския съвет поражда много неясноти.

Източник: БТА