Специалист: В 46% от случаите на безплодие причината е у мъжа
Специалист: В 46% от случаите на безплодие причината е у мъжа / Thinkstock/Getty Images
Специалист: В 46% от случаите на безплодие причината е у мъжа
84917
Специалист: В 46% от случаите на безплодие причината е у мъжа
Специалист: В 46% от случаите на безплодие причината е у мъжа
  • Специалист: В 46% от случаите на безплодие причината е у мъжа
  • Специалист: В 46% от случаите на безплодие причината е у мъжа

Една двойка, която има репродуктивни проблеми, трябва да потърси лекарска помощ, ако те продължат повече от година. Това е съветът на един от най-добрите уролози в България проф. Йорданка Узунова, началник на Отделението по урология - андрология в столичната болница „Царица Йоанна - ИСУЛ". В предаването „Най-добрите лекари" по Дарик специалистът изтъкна, че в 46% от случаите при невъзможност за зачеване причината е у мъжа. Според проф. Узунова обаче при подобни проблеми не трябва веднага да се прибягва към изкуствени методи на оплождане. Необходимо било двойката да посети лекар, защото често проблемите се оказват обратими.

"Тъй като нашата клиника е профилирана към мъжкото здраве - репродуктивно и сексуално, ние работим предимно с този контингент. Симптомите, които водят пациентите при нас, най-често са невъзможност за забременяване. След една година, година и половина съвместен партньорски живот, тогава обикновено трябва да бъдат консултирани тези двойки, за да могат да получат адекватен отговор къде е причината, дали в жената или в мъжа", поясни проф. Узунова.

По данни на Световната здравна организация при 46% от безплодните двойки причината е в мъжа. Така че мъжкият фактор е наполовина отговорен за това, което не се случва.

На въпрос какъв е срокът, в който при безплодие трябва да се потърси лекар, тя бе категорична - година, година и половина, максимум - две.

"Ако не се получи при нормални контакти без предпазни средства оплождане на партньорката, тогава се насочват такива двойки да бъдат прегледани и двамата, защото не се знае в кого е причината. А, както чухте, процентът е почти равен и при жената, и при мъжа. Вие виждате как се създадоха репродуктивни центрове, в които мъжкият фактор не е пренебрегван, но донякъде не се консултират колегите, което го отчитаме като грешка. Би трябвало да минат и през нашата подкрепа за мъжкия фактор и той да бъде уточнен, а не непрекъснато да се преминава директно към оплодителните методи на жената, като например ин витро оплождане", каза проф. Йорданка Узунова.

"Най-хубаво е по естествения път да се получат нещата. Андрологичните заболявания в това отношение са благоприятни и благодатни. Тяхната корекция води и до корекция на оплодителната способност на мъжа", допълни тя.