Дупница помни..., докато чакаш автобуса четеш за известни дупничани
Дупница помни..., докато чакаш автобуса четеш за известни дупничани / Маргарита Петрова, Дарик- Кюстендил

"Дупница помни...", под този надслов от утре в града ще започне монтирането на информационни банери по спирките на града. Те ще бъдат с исторически свързани с Дупница лица от миналото и делата им в различните области. 16 личности оставили ярък отпечатък върху историята на града и страната са отпечатани и от утре започва монтирането. Информацията е обработена от Исторически музей-Дупница, откъдето са осигурени и фотографиите.
"Идеята ни се роди спонтанно. Не веднъж сме си говорили, че най-вече младите хора не познават историята на родния си град. Още по-малко и знаменателни личности, които са дали много на града и България. Тези хора и делата им трябва да се знаят и познават, затова решихме да се спрем на този вариант. Докато чакаш автобуса, да прочетеш за някой свой съгражданин и да не се срамуваш утре, че градът ти не е дал нещо на света. Христаки Павлович, ген. Тодор Радев, Даскал Ристо и т.н. какво знаем за тях, ако не се интересуваме. Задавам риторичния въпрос - колко хора знаят, че бащата на ксерокса е акад.Георги Наджаков и откритията му се ползват в няколко области. Един голям дупничанин признат в целия свят, но в България малцина знаят за него. Разкритията му са в основата на електрофотографията и намират приложение в областта на телевизионната техника, при запаметяващите устройства, рентгените и при извършване на снимки от космически спътници...", коментира кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев.
"Това е продължение на нашето желание да възраждаме в региона българщината и обичаите ни и да помним, че сме дупничани, но преди всичко горди българи. Така както отстоявахме позицията си за Тюрмето, така както възродихме с младите хора един забравен обичай на Йордановден, или пък шествието на 19 февруари... Трябва и ще продължим да напомняме, че България и Дупница имат история, личности и имена, които трябва да бъдат помнени с гордост от всички. Затова решихме да бъдат готови за 3 март - един от най-българските празници. Идеята ни за следващата година е да бъдат българските царе и вече работим по нея", заключи инж.Чимев.