Данъци не правят менюто по-здравословно
Данъци не правят менюто по-здравословно / Thinkstock/Getty Images
Данъци не правят менюто по-здравословно
84710
Данъци не правят менюто по-здравословно
Данъци не правят менюто по-здравословно
  • Данъци не правят менюто по-здравословно
  • Данъци не правят менюто по-здравословно

Данък „вредни храни" обслужва фискални цели, а не здравни, и няма да разреши проблемите със затлъстяването у нас. Позицията е на бившия здравен министър и основател на Здравноосигурителната каса д-р Илко Семерджиев.

От Българската асоциация за изследване на затлъстяването днес изнесоха данни, според които страната ни е 5-а в Европейския съюз по честота на детското затлъстяване, а от тежкостепенно затлъстяване у нас страдат почти 300 000 души.

Анализ, изследвал политиката на 25 държави относно здравословно хранене, обаче показал, че чрез данъци проблемът със затлъстяването не може да бъде решен.

Горанов: Данък "вредни храни" няма да бъде приет

Информационни кампании, свързани със здравословното хранене, както и обучение на подрастващите по отношение на вредните храни, са инициативите, от които имаме нужда, смята д-р Илко Семерджиев. Международният опит обаче показал, че тук данъците не могат да помогнат.

През 2011 година Дания е въвела данък върху наситените мазнини и в началото на 2013-а го отменя. Финландия планира отмяна на данък "захар" през 2017 година, а във Франция данъкът върху енергийните напитки и то след дело в Конституцинния съд, а Ирландия отхвърля данъци върху храните през 2012 година, защото преценява, че ефектът от въвеждането им и бил нулев по отношение на здравословното хранене.

Семерджиев посочи, че повечето от другите страни в ЕС, както и Македония и Русия, не искат да въвеждат налози върху храните.

Според Семерджиев здравното министерство е останало самотно в предложенията си за данък „вредни храни", които от своя страна не са били и добре обосновани.

"Не са правени проучвания и не са ангажирани медицински специалисти в областта на диететиката и храненето и по този начин предложението обслужва по-скоро някакви фискални цели, отколкото здравни", каза Семерджиев. Той припомни примера на Румъния от миналата година, когато бе намалено ДДС за храни до 9 на сто. По думите му при въвеждане на данък "вредни храни", това би изправило страната ни пред паралелен внос, заместваща търговия и консумация.

Борисов: Който пие ракия, пуши цигара и яде сланина, няма други да му плащат лечението

Като резултати от въвеждането на данъка Семерджиев посочи загуби за индустрията в размер на над 300 млн. лв. годишно, както и закриване на поне 1500 работни места.