България ще представи днес пред Съвета на ЕС по общи въпроси темата за блокадата на българо-гръцката граница. Не е предвидено по тази тема да бъдат взети решения, но е възможно да има обсъждане.
ЕК не може да се намеси пряко в случая с блокадата на границата с Гърция
В края на миналата седмица Европейската комисия изрази загриженост от обстановката по българо-гръцката граница и съобщи, че е изпратила писмо на властите в Атина. ЕК отбеляза, че България и Гърция са длъжни да й съобщават за обстановката, а Атина е задължена да посочи какви мерки е предприела и ще предприеме, за да се осигури свободното движение на стоки в ЕС.
Работна група ще изчислява загубите за бизнеса от гръцката блокада
Съветът на ЕС ще продължи с подготовката на заседанието на Европейския съвет в края на тази седмица. Основни теми от предстоящото заседание на държавните и правителствените ръководители на ЕС са предвиденият във Великобритания референдум и миграционната криза.
По въпроса за Великобритания се предвижда отстъпките, които ЕС би направил към Лондон, да влязат в сила едва след резултат от референдума за оставането на страната в Общността. Остават спорни моменти, свързани с изплащането на социални надбавки на граждани от ЕС, пристигнали във Великобритания.
По темата за миграцията не се предвижда предприемането на нови мерки, а единствено оценка на прилагането на вече приетите решения. През март Европейският съвет отново ще заседава по въпроса с миграцията.
Източник: БТА