- Рискът от Зика у нас е нисък, но какви мерки могат да се вземат?
За да се предпазят хората в България от разпространяване на треската Зика, кметовете на общини трябва да се договорят от сега с фирми специализирани в унищожаване на комари. За това призова в „Кой говори" по Дарик проф. д-р Тодор Кантарджиев, заместник-директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания и национален консултант по микробиология. В масовия случай хората могат да вземат сами мерки, като подсигурят прозорците на домовете си с комарници и репелентни машини за включване в контактите.
Проф. Кантарджиев за опасностите на вируса зика
Според специалиста вирусът Зика и епидемията, която причинява в Латинска Америка, не са опасни за българите или крият минимална опасност, защото причините са няколко.
"Първо, вирусът се предава чрез комари. Второ, в момента инфекцията е на десетки хиляди километри от нас и опасностите са минимални, но са няколко. Първата опасност е българска гражданка, която е бременна, да посети Латинска Америка и местата, където комарите предават този вирус, и се зарази. Втората опасност е да е в контакт с комари. Трета опасност е ако комарът носи вирусът на Зика. Четвъртата опасност е ако тази бременна жена се зарази и развие заболяването. Тогава има опасност за плода, тъй като може да бъде сериозно увреден. Може да се получи микроцефалия или недоразвит главен мозък", заяви д-р Кантарджиев.
Какво трябва за знаем за вируса Зика?
Дори човек да е в област с тази инфекция и бъде ухапан от комар, ако развие заболяването, чак след около седмица заболяването може да се прояви и то само при 20% от инфектираните хора, обясни още специалистът.
Ако все пак се развие инфекцията, симптомите са: повишаване на температурата, обрив и възпаление на очите. След около 5-7 дни заболяването преминава и човекът си остава здрав, каза проф. д-р Тодор Кантарджиев.