"В МВР е извършена проверка по конкретен сигнал във връзка с охраната на Лютви Местан. Сигналът е проверен и изчистен. Няма повод за притеснение", каза главният секретар на МВР гл. к. Георги Костов, предаде БГНЕС.

В началото на месеца Лютви Местан разказа как му била свалена охраната. Според него е странно съвпадение, че ултиматумът да подаде оставка съвпада със свалената му охрана. От Националната служба за охраната тогава излязоха с изявление, в което категорично заявяват, че решенията за охрана се взимат само по закон. Решение на кого да се осигури охрана се взема от комисия, в чийто състав е главният секретар на МВР, председателят на ДАНС и началникът на НСО. Комисията разглежда всеки един случай самостоятелно, като преценява нивото на застрашеност, вида, обхвата и срока на мерките за охрана.

На въпрос колко пъти е заседавала комисията в периода от 20 декември 2015 г. до края на годината, днес главният секретар на МВР каза, че тя е имала едно заседание на 21 декември.

„Тогава по искане на председателя на комисията и по предварителна уговорка между нас, аз дадох доклад относно степен на застрашеност по действителен сигнал, извършван в МВР. В МВР се е извършила проверка по конкретен сигнал, от конкретно лице, за конкретен човек. Този сигнал, преценката на органите извършили проверката, е, че е ниска степен на застрашеност за обекта. Това и съм дал като становище", каза Георги Костов.

Според него заключението на екипа, извършил проверката, най-вероятно довело до свалянето на охраната на Местан. Така резултатът от извършената в МВР проверка по конкретен сигнал определено е, че той е с ниска степен на достоверност.

„Изчистен е, проверен е - няма повод за притеснение. Такова и становище дадох - какъвто е и резултатът от проверката на колегите работили по случая", посочи Костов.

Въпросът защо частично е била възстановена охраната, Костов каза, че не е коректно да бъде отнесен към него. А на въпроса какви данни е имало МВР за преценката Лютви Местан да е един от най-охраняваните в държавата, той отговори така: „Това към момента не е редно, не е коректно и не е законно да коментирам".

За разследването за двете убийства, станали в София - на Веселин Стоименов и на Александър Антов, главният секретар на МВР каза, че няма нещо ново, което може да бъде казано в момента.

„Екипите работят с всички сили. Работим по всички възможни версии до отпадане на тяхната вероятност. И при двете убийства бяха издигнати всички възможни версии, свързани както с дейността и бизнес интересите на жертвите, така и с всички техни лични отношения", каза Костов.

Преди седмица от полицията заявиха, че се проверяват няколко версии, но засега може би се открояват финансови взаимоотношения и при двете убийства. Двата случая не са взаимно свързани, но по една или друга причина има финансов мотив.

„Дали от конкуренция в бизнеса, дали от чисто други мотиви на отделни лица, които са засегнати, това тепърва ще се изяснява", заяви заместник-директорът на ГД „Национална полиция" старши комисар Константин Димитров преди дни. Тогава той посочи, че се прави финансов профил на фирмите и на двамата. Константин Димитров не каза за колко конкретно фирми става въпрос, но в случая на Стоименов са над 10, за Антов - под 5.

Собственикът на модна къща „Агресия" беше убит на 8 януари късно вечерта докато разхождал кучето си близо до дома си. Два дни по-рано бе разстрелян 53-годишният Веселин Стоименов - човекът, извършил юридическата ликвидация на ВИС-2.