Колко ще плаща Варна за чистота тази година
Колко ще плаща Варна за чистота тази година / снимка: Дарик Варна, архив

За благоустройство и комунални дейности през 2016 г. в община Варна са предвидени 61,8 милиона лева. Сумата е заложена в проектобюджета за тази година и бе приета на днешното заседание на общинската комисия „Благоустройство и комунални дейности".

Най-голямото перо в списъка с харчовете за благоустройство и комунални дейности са средствата за поддържане чистотата на общината. План-сметката за дейност „Чистота" е на стойност 29,6 милиона лева. От тях за сметосъбиране и сметоизвозване са заложени 9,5 милиона. Основната част - над 9 милиона, ще отидат за събиране на битовите отпадъци и транспортирането им до съответните депа. Средствата за сметосъбиране и сметоизвозване са нараснали с над 309 000 лева в сравнение с миналата година, се посочва в приетата план-сметка.

Над 206 000 лева ще струва събирането и транспортирането на едрогабаритни отпадъци от площадките за разделно събиране и на битовите биоотпадъци (хранителни и кухненски). 50 000 лева са предвидени за изграждане на нова GPS система за контрол на дейностите по сметоизвозване, машинно миене и метене. Други 15 000 лева са заложени за нови съдове за смет в селата Казашко, Каменар, Константиново и Тополи.

В графата „Поддържане чистотата на териториите за обществено ползване" са посочени 8,6 милиона лева. От тях близо 3 милиона са за ръчно и механизиран почистване на улици, спирки, площади, подлези и др. За поддържане на чистотата на Морската градина са заложени 319 000 лева, а за курортните комплекси - малко над 343 000 лева. Предвидените разходи за почистване при зимни условия са в размер на близо 1,3 милиона лева.

За обезвреждане на битовите отпадъци в съоръжения и завод за преработка на твърди битови отпадъци в бюджета са предвидени 11,4 милиона. Основната част от тях - 9,8 милиона, са за Завода за преработка на твърдите битови отпадъци.

За изграждане, ремонт и поддържане на уличната мрежа са предназначени близо 16,5 милиона лева. От тях най-много са заделени за втория етап от ремонта на бул."Трети март" - 3,5 милиона за обновяване на участъка от бул."Република" до ул."Вяра". С 390 000 ще бъде направена реконструкция на бул."Цар Освободител" - от. Ул. „Поп Димитър" до ул."Вяра". Реконструкцията на ул. „Цар Борис III" във „Виница ще струва 1,6 милиона лева. Рехабилитацията на улиците „Преслав" и Сан Стефано" ще глътне 900 000 лева. Ул. „Ана Феликсова" във „Възраждане" ще бъде реконструирана с 605 000 лева (първи етап, като общата стойност на проекта е 1,4 милиона лева). За ремонта на настилката на ул."Подвис" (над бул. „Хр. Смирненски") са предназначени 291 000.

За „Други дейности по опазване на околната среда" в бюджета за благоустройство тази година са заложени близо 14 милиона лева. В тази дейност са включени средства за обекти по благоустрояване на градската среда и инженерната инфраструктура в размер на 13 милиона лева и на общинското предприятие „Инвестиционна политика в размер на 929 350 лева.

За осветление (включва и средствата за консумирана ел.енергия) са планирани 2,4 милиона лева. За озеленяване ще бъдат изразходени малко над 4 милиона. В това число попадат и разходите (над 700 000 лева) на общинско предприятие „Управление на проекти и озеленяване".