Скулптура на влюбени делфини ще краси новата пешеходна зона на Варна. Творбата е на Венцислав Марков и днес беше монтирана в пространството пред хотел „Черно море”.
„Идеята е хората да се срещат на това място и то да е приятно за правене на снимки. Делфините са символ на града и на морето, както и на гостоприемството и доброто отношение”, обясни арх. Борислав Игнатов, който е един от авторите на проекта за ларгото на морската столица.
Новата пешеходна зона, започваща от Козирката, трябва да придобие изцяло завършен вид до края на месеца, когато ще приключат строителните дейности в отсечката между „Севастопол” и входа на Морската градина. Тя ще започва с площада „Свят”, където в настилката ще бъдат поставени плакети на всички световни столици и разстоянието до тях от Варна. Пред Фестивалния и конгресен център с черен гранит вече е оформен гербът на морския град, който е с размери 5,5 x 5,5 м, a за пространството около колонадите на парка се предвижда да бъде много добре осветено.
Екипът, проектирал визията на пешеходната зона, признава за множество напрегнати моменти по време на изпълнението на обекта. На някои участъци се наложи паветата да бъдат многократно пренареждани.
„В първата фаза бяхме изключително недоволни, докато намерим общ език с всички бригади и изпълнители. Имаше много нерви и напрежение. В последните 2-3 етапа се справят много по-добре, тъй като вече имат рутина. Има някои забележки, но те ще бъдат отстранени”, коментира друг от проектантите арх. Александър Минчев.
Неговият колега Игнатов съжалява, че от първоначалния проект са отпаднали кинетичните скулптури. Те е трябвало да бъдат разположени в средата на всеки от обособените площади.
„Това е пропуснат шанс във Варна да се направи нещо, което в България го няма, но е популярно в света и създава оживление на публични пространства. Кинетичните скулптури отпаднаха от проекта без никой да ни пита. Това беше дело на заместника на бившия зам.-кмет Димитър Николов, който ги махна на своя глава с обяснението „хората няма да ни разберат”, заяви Игнатов. Въпреки това той е доволен от новата визия на центъра на Варна.
„Получи се чувство на простор. Преди зоната беше сегментирана – имаше тротоари, бордюри, асфалт и различни настилки, а сега всичко се обедини. В началото имаше много критики, но аз ги отдавам на естествената човешка нагласа срещу промените. Но след като хората видяха как се оформя зоната и след като пуснахме през лятото фонтана, разбраха, че има смисъл да се променят нещата за по-хубаво”, завършва Игнатов.