53 социални услуги предлага Община Варна, от които 30 са държавно-делегирана дейност, а останалите се финансират от местния бюджет. 24 от услугите са предназначени за деца и младежи, а останалите 29 – за възрастни. 13,2 млн. лв. е бюджетът на социалната програма за миналата година, отчете Таня Василева, началник-отдел „Социални услуги и проекти“ в общината на среща с доставчици на социални услуги. Гости на събитието бяха Адриана Григорова, директор на дирекция „Социални дейности“ – Варна, и регионалният директор на Агенцията за социално подпомагане в града Димитричка Кънчева.
По време на срещата бе направена презентация на новите услуги, разкрити през 2015 г. Сред тях са Дневен център за възрастни хора с увреждания в бл. 67 на кв. „Чайка“. В момента той се ползва от 17 души. В центъра се предоставят комплекс от социални услуги, които създават условия за цялостно обслужване на потребителите през деня - храна, задоволяване на ежедневни, здравни и рехабилитационните потребности, организация на свободното време, отчете ръководителят Диана Маркова.
„Комплекс за социални услуги за деца и младежи“ обедини в едно звено 8-те центъра за настаняване от семеен тип /ЦНСТ/. Първият, разкрит през 2010 г. в Могилино по инициатива на УНИЦЕФ и останалите седем, които стартираха дейността си през април т.г. по проекта „У дома, а не в дом“ по ОП „Развитие на човешките ресурси. Къщичките, които се намират в кв. „Вл. Варненчик“, кв. "Изгрев" и в село Тополи, бяха изградени по ОП "Регионално развитие". В тях в момента са настанени деца и младежи от 3 до 29г., изведени от различни институции в страната, като живеят в среда близка до семейната, с индивидуални планове за развитие на всяко дете, отчете Диана Дянкова.
„Детски кът за развитие”– Център за психологическа подкрепа за деца и семейства, е още една иновативна здравно-социална услуга, която помага на деца и юноши с проблеми в психичното развитие и води до намаляване на рисковете, водещи до социалното им изключване и изолация. В услугата са включени 26 деца и техните родители от общността и едно от ЦНСТ-тата.
Започна работа и Център за социална интеграция и рехабилитация на жени, жертви на насилие и трафик с капацитет 20 места.
Новият проект "Приеми ме 2015" по ОП “Развитие на човешките ресурси” допълва и надгражда проект „И аз имам семейство“, по който Община Варна е сред 82-те общини, одобрени като партньор на беницифиента - Агенцията за социално подпомагане. Целта е помощ и подкрепа на приемните родители, с акцент поставен към развитие на „специализирана приемна грижа” за деца с увреждания, за жертви на насилие или трафик. Специален фокус се поставя върху настаняването на деца до 3- годишна възраст, както и на мерките, насочени към повишаване на качеството на приемната грижа чрез осъществяване на мониторинг, обясни Луиза Каспарян, началник-отдел „Социални дейности и жилищна политика“ към общината.
Предстои разработване на стратегия за социалните услуги за 2016-2020 година, чакат се предложения от доставчиците на социални услуги, стана ясно още на работната среща.