Шофьор на линейка: Черните лимузини по-трудно се отместват от пътя
Шофьор на линейка: Черните лимузини по-трудно се отместват от пътя / снимка: Sofia photo agency, архив
Шофьор на линейка: Черните лимузини по-трудно се отместват от пътя
83530
Шофьор на линейка: Черните лимузини по-трудно се отместват от пътя
  • Шофьор на линейка: Черните лимузини по-трудно се отместват от пътя

Недобросъвестни водачи, които не дават път на линейки, създават проблеми при придвижването на спешните автомобили във Варна. Уличните ремонти в града и задръстванията в час пик също забавят специализираните коли, които често возят борещи се за живота си пациенти. Това сподели пред Дарик Любен Лефтеров - шофьор на линейка с 15-годишен стаж.

Има много съвестни водачи, някои от които качват колата си по бордюри и тротоари. Придвижването на линейките по варненските улици и булеварди обаче понякога е доста трудна мисия, защото не всички коли на пътя дават предимство, което са длъжни да правят по закон. Черните скъпи коли по-трудно се отместват от пътя на оранжево-белите със сини буркани, забелязал е 55-годишният Лефтеров. А сред недобросъвестните на пътя често са с коли с регистрация, която не е варненска.

Улица „Пирин", която води към Спешното отделение на болница „Света Анна", се явява най-кошмарната за шофьорите на линейки. Редовно там има задръстване, което забавя линейките метри преди болницата.

Денем линейките се придвижват по-трудно, отколкото нощем. Така например, ако до "Владиславово" вечер се стига за около 6 минути, през деня разстоянието се взима за минимум 12 минути. Най-трудно е сутрин между 7 и 9 и половина и вечер от 17 до 19 часа.

Съвсем естествено работата през лятото е повече. В пълния с туристи град е по-мъчно и стигането до пациента в нужда, особено в курортите.

За ориентирането си повечето варненски водачи на линейки разчитат на опит и познания, като ползват собствени навигационни системи, но в някои случаи и те не помагат. „Легналите полицаи" и повдигнатите пешеходни пътеки пък не забавят линейките, но понякога карат пациента отзад да подскача

Случва се понякога линейка с пациент да спука гума. При подобни случаи, ако колата не може да се добере до съответната болница, се вика друга линейка, която да вземе пациента.

Макар и по-редки, има случаи, в които шофьорите на линейка биват псувани и нападани от ядосани близки на пациент. Стигало се и до размахване на огнестрелно оръжие, сподели още дългогодишният служител в местния Спешен център.

Във Варна шофьорите на линейка получават 547 лева основна заплата. Работят на 12-часови смени, по време на които виждат умиращи хора, разбити глави и много кръв. А освен шофьори, се налага да бъдат санитари и носачи на носилката.

Още за предизвикателствата пред шофьорите на линейка във Варна ще откриете в аудио зоната.