Шуменският екарисаж прекрати работата си по обезвреждане и извозване на труповете на умрели животни от днес. Причината са задължения към дружеството от страна на държавата в лицето на Българска агенция по безопасност на храните, които са в размер на около 6,4 млн. лева.
„През миналата година имахме едно плащане, но то касаеше период от 2014 г., реално имаме да получаваме пари за около година и половина", обясни управителят на екарисажа в Шумен д-р Мирослав Александров, който допълни, че писмено е уведомил БАБХ, че от днес прекратява изпълняване на задълженията си по договор.
Той обясни още, че дружеството продължава да изпълнява задълженията си по договорите с други, частни контрагенти. „В момента част от персонала е пуснат в отпуск, надяваме се на някакво положително развитие на ситуацията", каза още д-р Александров.
Задълженията към екарисажа в Шумен ще бъдат изплатени, каза от своя страна заместник изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Тенчо Тенев, цитиран от пресаташето на агенцията. По думите му в момента се уточняват някои подробности за издадените фактури от екарисажа, защото сумата надвишава предвидената в сключения с БАБХ договор, а агенцията няма право да надвишава тази сума.
Сега е обявена обществена поръчка за следващия период, като този път той е със срок три години, а не както досега - година за година, е казал още д-р Тенев. Той е допълнил, че срокът за подаване на оферти е до 18 януари.
Заместник-директорът на БАБХ е обяснил още, че в момента се водят разговори за промяна в начина на плащане на услугите, които екарисажите извършват. Търсят се варианти това да става като държавна помощ през Държавен фонд "Земеделие". Така ще бъде по-лесно да се предвидят средствата и ще бъде намалена вероятността от забавяне на плащанията.
Екарисажът в Шумен е най-големият в страната, той обслужва територията на 18 области.