Шефът на БЕХ: Държавата помогна да се предотврати една криза
Шефът на БЕХ: Държавата помогна да се предотврати една криза / снимка: БГНЕС, архив

Държавата помогна да се предотврати една криза, която не знам дали се търсеше или не целенасочено. Всякакви оправдания смятам за некоректни. Това каза изпълнителният директор на Българския енергиен холдинг Жаклен Коен пред Българското национално радио, в коментар за ситуация, която настъпи в последните дни на 2015 г., свързана с доставките на природен газ от Русия за „Овергаз".

"Овергаз": Нямаме задължения с настъпил падеж към нито една институция

„Не мога да разбера защо в ситуация, в която държавата помага, започва да се говори, че държавата изнудва някого, че държавата мачка някого. Спекулацията е, че „Булгаргаз" е длъжен. Не, „Булгаргаз" не е длъжен. Той е длъжен да осигури газ на собствените си клиенти. „Овергаз" не е такъв клиент. „Овергаз" има собствена лицензия за доставка на газ. Направете едно проучване какво съдържат лицензите на „Булгаргаз" и „Овергаз". Това е една заблуда, която се опитва да се тиражира, а именно, че когато някой, който се е заел с търговска дейност от значим обществен интерес и изпитва проблеми, държавата му е длъжна да прави всичко и накрая той да каже „държавата ме мачка", посочи Коен, цитиран от БГНЕС.

Борисов: Ако не бяхме действали светкавично, подаването на газ щеше да спре

Той коментира и писмото на руското Министерство на външните работи, в което се твърди, че "Газпром" е готова да увеличи подаваните обеми гориво за "Булгаргаз", но и че продължават преговорите между българската компания и "Газпром" за "регулиране на натрупалите се през последните години търговски въпроси".

„Има преговори за въпроси, които са се натрупвали през годините. Не през последните 24 часа. На някой очевидно му е удобно да каже "всичко стана в 24-тия час"", коментира Коен.

"Овергаз": Случилото се е опит да се открадне един бизнес

Според него 10-процентно увеличение върху цената на допълнителните количества газ трябва да се поеме от "Овергаз".

„Има един източник на доставка на газ за България, има двама търговци. Поинтересувайте се всеки един от тях на какви цени получава. Тук, според мен, не е лошо да се сезира Комисията за защита на конкуренцията и да се направи един икономически анализ, препоръча изпълнителният директор на БЕХ.