Докато САЩ се фокусират върху Ислямска държава, Ал Кайда се завръща
Докато САЩ се фокусират върху Ислямска държава, Ал Кайда се завръща / ThinckStock/Getty Images

"Докато администрацията на американския президент Барак Обама се бори да се изправи срещу "Ислямска държава" и възраждащите се талибани, в Афганистан изглежда се появява един стар враг - в страната изникват тренировъчни лагери на Ал Каида и принуждават Пентагона и американските разузнавателни служби да правят оценки дали Афганистан може отново да стане развъдник на атаки срещу САЩ", пише в. "Ню Йорк таймс" днес на първата си страница.

Повечето от тези лагери не са толкова големи колкото построените от Осама бин Ладен преди нападенията на 11 септември, но ако се бяха появили преди няколко години, щяха да са начело на списъка с потенциални заплахи, за които разузнаването докладва всеки ден на президента Обама. Сега те са само една от много заплахи в списъка на Пентагона за Афганистан, съобщават американски представители, цитирани от вестника.

Опасната издръжливост на Ал Каида в Афганистан изглежда е изненадала американските и афганистанските власти, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". До тази есен САЩ са наблягали основно на атаките срещу последните оставащи лидери на Ал Каида, криещи се по границата с Пакистан. Засега администрацията не говори много за този нов проблем, поне пред обществото, отбелязват авторите на публикацията Ерик Шмит и Дейвид Сангер. Засилването на атаките от талибаните, мрежата "Хакани" и нов клон на "Ислямска държава" са смятани за по-преки заплахи и САЩ се опитват да помогнат на Афганистан да се справи с тях. Бивши членове на администрацията, като Майкъл Морел, заместник-директор на ЦРУ до преди две години, обаче са по-директни, посочва американското издание.

"Притеснявам се за възраждането на Ал Каида в Афганистан, защото техният списък с цели се състои от нас", казва Морел, автор на книгата "Голямата война на нашето време", разказваща за усилията на администрациите на Обама и Буш за унищожаване на ръководството на Ал Каида. "Точно затова трябва да се притесняваме от възраждането на талибаните", добавя той пред в. "Ню Йорк таймс", "защото както и преди талибаните ще дадат безопасно убежище на Ал Каида".

Според високопоставен служител на администрацията, причината за засилването на дейността на Ал Каида се корени в пакистанските военни операции, които изтласкват бойците отвъд границата на страната с Афганистан, а не в набирането на нови афганистански бойци, отбелязва американското издание. През октомври американски и афганистански командоси с въздушна подкрепа са нападнали лагер на Ал Каида в Южен Афганистан. Ликвидирани са най-малко 200 бойци, но след това лагерите са станали по-незабележими, поради което не е сигурно колко лагера на Ал Каида има в страната, отбелязва в. "Ню Йорк таймс", като се позовава на четирима американски представители от три федерални агенции.

Някои от двата лагера, нападнати през есента, са съществували незабелязани в провинция Кандахар от година и половина. Това се дължи на изключително изолираните места, на които са били разположени, смята генерал Джон Кембъл, командващ силите на САЩ в Афганистан, който предупредил Конгреса, че афганистанските сили за сигурност "засега се показват като неспособни да изкоренят Ал Каида".

Организацията обаче опитва да възстанови мрежата си в Афганистан, за да може отново да нанася удари срещу САЩ и Запада. Необходим е продължителен натиск, за да се принуждава организацията да се фокусира върху оцеляването си, вместо върху планирането на атаки, подчертал е генералът според изданието. Според него големият лагер, открит през октомври, е бил използван от нов клон на Ал Каида, "Ал Каида на Индийския субконтинент", който има няколко стотици бойци и се фокусира върху Индия, Пакистан и други страни от Южна Азия.

След военната офанзива на Пакистан, през последната година бойците на "Ал Каида на Индийския субконтинент" мигрират към провинции Кандахар и Хелманд в Южен Афганистан, които обичайно не са били убежища на Ал Каида, отбелязва Сет Джоунс, специалист по Афганистан на центъра за анализи Ранд, цитиран от в. "Ню Йорк таймс". Изданието цитира служители на афганистанските сили за сигурност, които посочват, че повечето бойци са от Централна Азия и в миналото някои от тях са се заклевали във вярност на "Ислямска държава".

Според служител на американското разузнаване, цитиран от вестника, новият клон на Ал Каида е предимно регионална заплаха, планираща удари в Пакистан, но въпреки че разполага с безопасно убежище, не е известно да е извършвала нападения срещу афганистански или западни цели в Афганистан.

В допълнение към останалите заплахи клонът на "Ислямска държава" в Афганистан бързо привлича бойци с помощта на екстремистката си идеология, предупреждава генерал Кембъл, цитиран от в. "Ню Йорк таймс".

Източник: БТА