Окръжна прокуратура-Пловдив внесе обвинителен акт срещу бивш разузнавач в група „Криминална полиция“ към РУ „Полиция“ Стамболийски, за разгласяване на информация, забранена по Закона на МВР; получаване на подкуп, чрез изнуда, посредством използване на служебно положение и държане на акцизни стоки без бандерол.
Обвиняемият започнал работа в системата на МВР от началото на 1992 г., като бил полицай към сектор „Опазване на обществения ред“ към РДВР-Пловдив, а от юли 2010 г. работел като разузнавач в полицията в гр.Стамболийски. Тази длъжност заемал до прекратяване на служебното му правоотношение през 2015 г.
През м. юли и м. август 2014 г. обвиняемият нарушил забраната за предоставяне на информация на граждани не по установения ред, като съобщил и показал от служебния си компютър на собственик на ресторант Пловдив снимков материал от полицейската база данни за лица, за които имал сведения, че извършват кражби на територията на Перущица и в Пловдив. Вместо да отработи по установения ред сигнал за кражба, подаден от въпросния собственик на ресторант, обвиняемият го посъветвал, ако види лицата и да внимава, като му предоставил възможност да ги снима с телефон и данни за имена, адреси и криминални прояви на хора, за които го уведомил, че биха могли да са евентуални извършители на кражбата.
Освен това, в периода от 3 декември 2014 г. до 26 февруари 2015 г., при условията на продължавано престъпление, чрез изнудване и възползване от служебното си положение, обвиняемият на три пъти поискал и приел подкуп. По делото е било установено, че обвиняемият е поискал парите за да прикрие престъпната дейност на семейство от Перущица, които се занимавали с продажба на цигари без бандерол. Той им дал и разяснения как да бъдат скрити цигарите при внезапни проверки и как ще бъдат предупреждаван за тях.
Обвиняемия бил задържан от служители на Дирекция „Вътрешна сигурност“ на МВР на 26 февруари тази година, малко след като в с. Йоаким Груево, получил четири торби с нарязан тютюн без бандерол . В момента спрямо същия е наложена мярка за неотклонение „парична гаранция“.
Разпитан в хода на досъдебното производство, обвиняемият не се е признал за виновен.
Най-тежкото, предвидено от закона наказание за престъпленията, в които полицейският служител е обвинен е от 3 до 10 години лишаване от свобода, глоба до 20 000 лева и лишаване от право да заема определена длъжност или да упражнява определена професия или дейност. Предстои Окръжен съд-Пловдив да насрочи първо заседание по делото.