Кражбите и фалшифицираните марки струват на германските компании 56 млрд. евро годишно. Това сочи публикуван днес доклад на Ърнст енд Янг, предаде ДПА.
Щетите за германската икономика са в резултат на пропуснати продажби, опетняване на имиджа и разходи за съдебни дела в борбата с пиратството. Според повечето потребители продажбата на пиратски стоки е нищожно престъпление.
Марката "Произведено в Германия" се ползва с доверие и уважение по целия свят. Много повече й вреди пиратството, отбелязва Щефан Хайснер, партньор на Ърнст енд Янг.
Пиратство има при почти всичко: потребителски стоки като чанти, обувки и часовници, а също машини, лекарства, авточасти и дори цели автомобили, посочва ДПА.
Освен това фалшификаторите стават все по-бързи, се посочва в доклада. Около 60 процента от компаниите се сблъскват с копие на новите продукти до една година, а близо една десета - още в първия месец.
Лъвският пай на пиратските стоки произхожда от Китай, твърдят компаниите, включени в изследването. Други посочени източници на такива стоки са страните в Югоизточна Азия и Източна Европа.
Близо половината от потребителите, анкетирани от Ърнст енд Янг, казват, че са си купували пиратски продукт или обмислят да го направят. Огромна част от този вид стоки се купуват съзнателно от хората, най-вече защото са много по-евтини от оригиналните.
В изследването са участвали 550 компании и 1000 потребители в Германия.
Източник: БТА