Област Кюстендил се нарежда на 4- то място в страната по размер на линията на бедност през 2014 г. Тя е в размер на 342.33 лв. средномесечно на лице от домакинство, като под прага на линията на бедност е живяло 14.0% от населението на областта или около 18.3 хил. лица, информират от отдел "Статистически изследвания"- Кюстендил към НСИ.
Най- ниската линия на бедност се наблюдава в областите Кърджали и Пазарджик - съответно 175 и 194 лв., а най-високата - в област София (столица) (493 лв.), следвана от област Перник (398 лв.).
Най-висок е относителният дял на бедните в областите Пазарджик - 33.0%, Сливен - 30.8%, и Ямбол - 28.8%. Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Габрово - 8.5%, Плевен - 11.8%, и Кюстендил - 14.0%.
Спрямо предходната година размерът на линията на бедност за областта се увеличава с 19.9% (при средно 13.2% за страната), а относителният дял на бедното население намалява с 0.6 процентни пункта. Средно за страната този дял нараства с 0.8 процентни пункта.
През 2014 г. линията на бедност общо за страната e 323.75 лв. средномесечно на лице от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са 21.8% от населението на България.
Индикаторите за бедност и социално включване са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация. Основен източник на статистически данни за пресмятане на общите индикатори е ежегодно провежданото "Наблюдение на доходите и условията на живот (EU- SILC)".
В сравнение с останалите области, област Кюстендил е втора с най-нисък относителен дял на бедност за мъжете - 10.7% след област Габрово - 9.2 процентни пункта, а с най-високо равнище е област Пазарджик - 32.6%. В област Габрово жените са с най-ниско равнище на бедност - 8.1%, при 33.4% за област Пазарджик. За областта този дял при жените е 17.4%.
Област Кюстендил е сред областите в страната с относителен дял на мъжете, живеещи в риск от бедност, по-малък от този при жените, като Стара Загора, Перник, Варна, Сливен и други. В седем области - Добрич, Смолян, Монтана, София, Разград, Габрово и Благоевград, относителният дял на бедните мъже е по-голям от този при жените.
В сравнение с 2013 г. делът на бедност при мъжкото население в област Кюстендил нараства със 1.5 процентни пункта, а при жените намалява с 1.9 пункта.
Най-голяма разлика в равнището на бедност между мъжете и жените се наблюдава в област Стара Загора - 7.7%, следвана от област Кюстендил с 6.7 процентни пункта, при средно 1.7 пункта за страната.
Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица (33.4u % за 2014 г.).
През 2014 г. делът на бедните сред заетите лица във възрастова група 18 - 64 години е 2.7% при средно 9.3% за страната.
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. За област Кюстендил данните за 2014 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 14.0 до 16.7%, или с 2.7 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност за областта нараства до 45.3% или с 31.3 процентни пункта.
Поляризацията на населението в област Кюстендил по доход, измерен чрез съотношението на доходите между бедните и богатите слоеве на обществото за 2014 г. показва, че най-бедните 20% от домакинствата в областта имат 3.3u пъти по-нисък доход от най-богатите 20%, като спрямо 2013 г. поляризацията намалява с 0.1 процентни пункта.