Има ли прилика между Ердоган и Ам-гъл от „Властелинът на пръстените“ (СНИМКИ)
Има ли прилика между Ердоган и Ам-гъл от „Властелинът на пръстените“ (СНИМКИ) / БГНЕС
Има ли прилика между Ердоган и Ам-гъл от „Властелинът на пръстените“ (СНИМКИ)
83012
Има ли прилика между Ердоган и Ам-гъл от „Властелинът на пръстените“ (СНИМКИ)
  • Има ли прилика между Ердоган и Ам-гъл от „Властелинът на пръстените“ (СНИМКИ)

Турски съд назначи експертна оценка, която да установи прилича ли президентът Реджеп Ердоган на героя от „Властелинът на пръстените" Ам-гъл и представлява ли сравнението между двамата обида за държавния глава.

Лекарят Билгин Чифчи, обвинен в обида на президента, пусна в Twitter колаж от снимки, които показват Ердоган и Ам-гъл в подобни пози, докато се хранят или изразяват учудването си. През октомври медикът бе уволнен от системата на общественото здравеопазване. Трети криминален първоинстанционен съд в Айдън обаче отложи делото. То ще се гледа след 13 февруари идната година, след като бъде направена експертната оценка на героя от филма. Ако лекарят бъде признат за виновен, може да лежи в затвора до четири години.

Тъй като съдията не е гледал всички серии от трилогията „Властелинът на пръстените" на новозеландския кинорежисьор Питър Джаксън, той поискал експертната оценка, въз основа на която ще реши дали творението на д-р Чифчи е обида за президента или не.

Турската прокуратура повдигна обвинения на деца, обидили Ердоган

Ам-гъл се появява за първи път в книгата "Хобит" на британския автор Джон Роналд Руел Толкин, където е описан като "малка лигава твар". В продължението "Властелинът на пръстените" копнежът по пръстена на Саурон изкривява ума и тялото на героя.

Експертите, назначени от съда, ще трябва да решат дали става дума за обида на президента, като за момента не е известно точно какви критерии ще използват, за да достигнат до решение. В групата са включени двама учени, двама специалисти по поведенчески науки и експерт по кино и телевизионни продукции.

Обидата на президента е престъпление в Турция и се наказва с лишаване от свобода. Ако бъде признат за виновен, Чифчи може да получи до четири години затвор.

Свободата на словото и третирането на журналистите в Турция е обект на много критики през последните години, а администрацията на Ердоган става все по-нетолерантна към всякакви нападки срещу президента.

Правният му екип често подкрепя дела, заведени от адвокати и частни лица срещу хора, за които се твърди, че са обиждали президента.

Арестуваха главния редактор на турски вестник, обидил Ердоган

Между август 2014 г. и март 2015 г., 236 души са били разследвани за "обида на държавния глава" - 105 са били официално обвинени, а осем арестувани.

Между юли и декември 2014 г. Турция е подала 477 иска към Twitter за премахване на съдържание, над пет пъти повече от всяка друга страна, което е увеличение със 156% спрямо първото полугодие на годината.

Международната организация "Репортери без граници" поставя Турция на 149-то място от 180 страни в индекса си за свобода на печата.

По време на управлението на Ердоган (като министър-председател в периода 2003 г. - 2014 г. и като президент от 2014 г. насам) 63-ма журналисти са били осъдени на общо 32 години затвор, с колективни глоби от 128 хил. долара.

Член 299 от турския наказателен кодекс гласи, че всеки, който обижда президента на републиката, може да бъде наказан с до четири години затвор. Присъдата може да се увеличи с една шеста, ако обидата е извършена публично, и с една трета, ако е извършена от пресата или друга медия.