Министърът на отбраната Николай Ненчев свика извънреден Съвет по отбрана във връзка със заложените в проектобюджета за 2016 година промени, които предвиждат ограничаване на социални права на военнослужещите от Българската армия.
Основната тема на заседанието бе съществуващата опасност предвидените промени да доведат до напускане на голям брой военнослужещи от Въоръжените сили на Република България.
Пред Дарик Тодор Воденов, председател на Синдикат „Отбрана” към КТ „Подкрепа”, каза, че позицията на министър Ненчев е компенсационните плащания за прослужено време, размерът на отпуските и начинът на формиране на заплатите за военнослужещите да останат в настоящия си вид и да не бъдат променяни.
Основният мотив на Ненчев за това е бил, че „ще бъде накърнена националната сигурност, защото хората ще напуснат, а на тяхно място ще трябва да се търсят други хора”, обясни Воденов.
Представителите на двата синдиката вече са представили своите мотиви. „Предложихме да не пипат доходите. Дори напротив, доходите на хората в отбраната да бъдат повишени. Ако е необходима реформа в редукция на наличния състав, тя трябва да бъде направен с достатъчно финансови средства, за да може да има компенсационни механизми. На второ място е необходимо да се създаде мотивационна база, хората да дават повече от себе си и да има повече млади хора в системата на отбраната и въобще на сигурността”, заяви Воденов.
Попитан какви са настроенията сред военнослужещите Тодор Воденов отговори: „Хората са разтревожени за бъдещето си. тези хора, които могат да се пенсионират при по-добри условия, вече го правят. И никой не може да ги спре”.
След приключването на срещата от Министерството на отбраната изпратиха до медиите писмо с решенията от извънредния Съвет по отбрана. В него се посочва, че в четвъртък - 5 ноември, министърът на отбраната започва консултации с всички парламентарно представени политически сили за подкрепа на изразеното становище. Министър Ненчев, заедно с началника на отбраната вицеадмирал Румен Николов, ще запознаят и Комисията по отбрана в Народното събрание със становище-оценка за негативните последици от предложените изменения.
„Политическото и военното ръководство ще направят всичко възможно да отстояват интересите и да обезпечат работата и ежедневието на всички заети в сектор „Отбрана”, както и да доведат до стабилност и предвидимост в тяхната служба”, посочват от пресцентъра на ведомството.
„Членовете на Съвета по отбрана, представляващи висшия команден състав на въоръжените сили, призовават военнослужещите и работещите в сектора да останат гарант за националната сигурност и стабилност на държавността в днешната силно влошена международна обстановка. Апелираха и да не предприемат прибързани действия, които биха довели до обществено напрежение и уронване престижа на армията”, се посочва още в писмото.