Най-важното за едно десноцентристко управление е стриктната фискална дисциплина, коментира министър-председателят Бойко Борисов при приемането на проектозакона за държавния бюджет за 2016 г. на днешното извънредно правителствено заседание, съобщиха от пресслужбата на кабинета. Той посочи, че поемането на 2 процента дефицит е оптималното за момента, предвид необходимостта да се изплащат задължения, поети досега от предишни правителства.
"Правилното е министърът на финансите да иска нула процента бюджетен дефицит. Това означава от вас да вземем милиард и осемстотин, от всички. След това тежко поражение, което нанесоха на държавата за тази година и половина, ние не можем да си ги позволим. Но не можем, ако искаме да сме десноцентристко управление и да имаме тези претенции, да не сваляме дефицита", посочи премиерът.
„Не случайно най-добрите финансисти и икономисти в света, в Европа, са се събрали навремето в Маастрихт и са казали, че бюджетният дефицит не трябва да превишава 3% и в същото време дългът да е до 60%. За големите държави дългът не е много опасен. Опасен е, тежък е, но за малките е изключително критичен. Понеже много всезнайковци има, които казват „Вдигайте дефицита, да харчим, после ще видим!". Предишния мандат ние го бяхме направили до 0,45, само за една година той мина 3,8", заяви Борисов и веднага обяви, че ще го обясни на разбираем език, стана ясно от стенограмата от заседанието на МС.
Размерът на линията на бедност през 2016 г. е 300 лева
„Дефицитът означава, че вземаш дълг и тези, които направиха 3,8 от 0,45 в момента имат нахалството да говорят, че ние вземаме дълг. Като кажем 2% дефицит означава, че ние ще вземаме милиард и осемстотин заем, защото всичко това, за което говорим, трябва да го дофинансираме с милиард и осемстотин", коментира премиерът.
Той увери, че с НАП, „Митници", МВР и ДАНС ще продължат да събират повече приходи.
„Така че ви призовавам да приемем в този вид. Все пак и в парламента ще има доста изказвания, ще защитаваме, ще търсим решения допълнителни. Но аз не искам политическите партии, които ще подкрепят бюджета, да ни притискат с дефицита да го вдигам нагоре. Имайте предвид финансовата дисциплина - бюджетен дефицитен от 2%, от една страна, дори е малък за публиката, но за финансистите това означава, че милиард и осемстотин милиона ще похарчим повече от това, което сме произвели. Нашето правителство трябва да се стреми да минем под 1%. Предишното го докарахме до 0,45. И ако виждате балансите и разликите - нито в здравеопазването, нито в образованието са драстични, или в социалната сфера, цифрите на бюджет, който е харчен тогава и сега. Имаме резерви", коментира Борисов.
„Може при Калфин и с Москов от инвалидните пенсии - в смисъл, има резерв от тези, които лъжат. Не казвам, че резервът е да им спрем пенсиите. Точно обратното, да им ги удвоим, ако трябва, защото, пази, Боже, да си в това положение. Но тези, които лъжат с болнични листове, с еди какво си - електронната карта, ако трябва - отпечатъци, каквото трябва, но да се съберат приходите, за да може догодина като дойдем, живот и здраве, по това време, да имаме повече пари за политики. Защото сега ние огромната част от бюджета, виждате, още на 1 януари ще замине за пенсии, заплати, социални, с които малко политика може да се направят, МВР, отбрана. Знаете как стискахме за отбраната, държахме ги на долния праг, но, един път, като членове на НАТО сме задължени да спазваме тези правила", каза министър-председателят.
В коментара си по бюджета Борисов използва всички аргументи в защита на 2-процентния дефицит.
"Аз съм добър, кротък човек, демонстрирам всеки ден разбиране, ама те с нахалството си вече минават границите. Те направиха дълга. Ние сега сме принудени да дадем тези пари, веднъж. Втори път, не се подвеждайте, когато ви казват, защото и при мен са били синдикатите: „Пуснете го 2,5 бюджетния дефицит, нали 3 ви е границата". Да, но това означава да харчим на следващите поколения парите. Да, ние дадохме 100 милиона за добавки на пенсионерите. Лява политика е това, но те са нашите майки и бащи - даваме ги. Дадохме 100 милиона да поправим магистралите, които преди 40 години са правени. И мостовете - щяха да паднат. Дадохме ги. На животновъди, тютюнопроизводители и на кой ли не...", каза той.
„Трябва да ви кажа, ако не се бяхме хванали да си съберем тези милиарди в бюджета, по никакъв начин нямаше сега дори да можем да вържем на 2% дефицит", подчерта премиерът.