Бизнесът предлага отпадане на класовете за прослужено време, ако се вдигне минималната работна заплата, синдикатите са против. Това е едно от предложенията за бюджет 2016, обсъждан на Тристранката днес. Работодатели и синдикати обаче се обединиха срещу актуализацията на бюджет 2015-та, една от чиято цели е изплащане на заплатите на военните и полицаите. Предвиденото увеличение на минималната работна заплата от догодина според бизнеса е голямо, а според синдикатите недостатъчно. От КНСБ поискаха увеличение поне с 5% на заплатите в НОИ и Здравната каса и предложиха ръст на минималното обезщетение.
От Асоциацията на индустриалния капитал изложиха опасения, че заложеният за догодина двупроцентов икономически растеж няма да достигне този размер поради редица фактори, като гръцката криза и руското ембарго.
Председателят й Васил Велев посочи още един:
„Административната намеса на пазара на труда с драстичния скок на минималната работна, с административното покачване на минималните осигурителни прагове също ще се отрази в посока на забавяне на растежа, забавяне на ръста на заетостта", каза той.
От асоциацията предлагат отпадане на класа за прослужено време, ако правителството вдигне минималната заплата на 420 лева. Техните аргументи:
„Държавният сектор всъщност няма задължителни проценти за прослужено време - т.нар. класове. Има в реалния и частен сектор, затова предлагаме да отпаднат и там, защото там са дискриминационни към по-младите хора".
Димитър Манолов от КТ „Подкрепа" предложи връщане на класа в държавния сектор, а лидерът на КНСБ Пламен Димитров беше по-радикален:
„Моят съвет е в настъпващите зимни месеци да не се дърпа за опашката, защото миньорите само това чакат да чуят".
От КНСБ подкрепиха планираното увеличение на заплатите на социалните работници, митничарите и данъчните и поискаха 5-процентов ръст и на тази в НОИ и Здравната каса. Сред предложенията на синдиката е и увеличаване на минималното обезщетение за безработица.
Работодатели и синдикати се обединиха за повече пари за наука и образование и по-малко за отбрана и сигурност за догодина. Те обаче разкритикуваха предстоящата актуализация на бюджет 2015, сред причината за която е осигуряване на заплатите за военните и полицаите за ноември и декември. Финансовият министър Владислав Горанов обоснова даването на пари без реформи:
„Съгласете се, че би могло експертният екип на Министерство на финансите да подготви законодателни промени в законите, регламентиращи работата на отделни ведомства, но независимо, че е вярно, че ако се мести гробище, не можеш да разчиташ на помощ отвътре, все пак тази инициатива за промяна в отделните сектори би трябвало да среща подкрепа от самите ресорни министри", заяви Горанов.
Утре кабинетът ще заседава извънредно, за да приеме бюджетите на НОИ и Здравната каса, както и проектът за държавния бюджет за 2016 година.