Консумацията на една до седем чаши червено вино седмично помага за благоприятния ритъм на сърцето. Твърдият алкохол обаче трябва да се консумира много сдържано. Това съветва един от най-добрите кардиохирурзи в България доц. Пламен Панайотов, който завежда Клиниката по кардиохирургия във варненската болница "Св. Марина".
Медикът припомни, че нацията, установила първа, че червеното вино намалява холестерола и подобрява мастната обмяна, са французите. Това е и причината те да страдат по-рядко от исхемична болест на сърцето и от атеросклероза, независимо от факта, че консумират най-мазните сирена.
„Имаме да извървим дълъг път като нация - има хора, които започват да се хранят здравословно, започват да тичат, да се грижат за физическата си кондиция, но все още ходенето на профилактични прегледи не е станало рутина. Малцина са тези, които срещам, които регулярно веднъж в годината правят профилактични прегледи. А това е пътят", каза специалистът.
Все още в България културата да живеем така, че качеството ни на живот до дълбока старост, трябва да бъде изграждана, смята той.
Червеното вино в малки количества - една до седем чаши седмично - помага, каза той. „Още през 1996 година французите излязоха с голямо проучване, че чаша-две червено вино дневно помагат за намаляване на холестерола, за подобряване на масната обмяна и като цяло се отразява добре на сърдечно-съдовата система. Оттам излиза и известният френски парадокс - французите консумират може би най-мазните сирена, но нямат толкова тежка исхемична болест и артериосклероза, колкото другите нации, в които това не е толкова обичайно", каза той.