54 г. римският император Клавдий умира след отравяне с гъби. Според повечето римски източници инициатор е четвъртата му съпруга Агрипина. Тя иска да запази властта за доведения си син Нерон, тъй като предпочитанията на Клавдий са към сина му Британик от предишния брака с прочутата курва Месалина.
Клавдий става император сравнително случайно. След като неадекватността на Калигула става публично достояние, той е убит след спонтанен заговор на 24 януари 41 г. Заговорниците си дават сметка, че ако император стане човек на Калигула, те ще бъдат избити, и започват да търсят из двореца заместник на убития. Войник на име Грат се натъква на скрития зад една завеса Клавдий, приветства го като император и го отвежда при заговорниците.
Клавдий никога не се е подготвял за владетел, но проявява своята начетеност. Предава на свои хора хазната, съдопроизводството, законотворчеството и армията. Провежда победоносния Британски поход и разширява границите на империята. Подчинява Тракия, Юдея и други провинции.
Успява да заслужи уважението на Сената и на народа. Това обаче не го предпазва от многобройни заговори и покушения.
Съществуват обосновани предположения, че голяма част от разкритите заговори против Клавдий не са от интригите на нобилитета, а са инсценирани от двете му последни съпруги - до 48 г. от Месалина, ограждаща сина си Британик от конкуренти, а след това от Агрипина - властна интригантка, запазваща пълен контрол над императора чрез насаждане на страх.
През 48 г. Месалина решава да направи император своя любовник Гай Силий. Тя принуждава Силий да се разведе и когато Клавдий отива в Остия, Месалина, продължаваща да е в брак с императора, в присъствието на свидетели сключва брачен договор със Силий и се омъжва за него. Двамата са заловени още на другия ден. Прошението на Месалина за помилване остава без последствие.
След това уговарят 58-годишният Клавдий да се ожени за 33-годишната Агрипина. Според Плиний Стари тя е красива и уважавана жена, обаче е безжалостна, амбициозна, деспотична и властна. Агрипина се опитва да наложи пълен контрол над императора, за да може да предаде безпроблемно властта на доведения си син Нерон. Първото важно стъпало е преодоляно през 50 г., когато Клавдий осиновява Нерон.
Клавдий обаче постепенно се разочарова от брака си с Агрипина. Той все повече приближава до себе си Британик и започва да го подготвя за властта, видимо охладнява към Нерон и съпругата си. Тогава тя се решава да действа. На 13 октомври 54 г. Клавдий умира, след като изяжда чиния гъби, поднесени му от Агрипина.
1307 г. над 140 тамплиери във Франция са арестувани от агенти на Филип IV, след което са измъчвани, за да признаят обвинения в ерес. Точните обстоятелства около създаването на християнския военен ордена не са известни. Предполага се, че орденът е възникнал в периода между 1118 г. и 1121 г. след Първия кръстоносен поход.
Орденът най-вероятно е създаден от бургундския рицар Хюго Пайен и седем други френски рицари. Целта му била да поддържа новото кралство Йерусалим срещу враждебните мюсюлмански съседи, както и безопасността на християнските поклонници, посещаващи Светите места.
Рицарите се обединяват под името „Бедните рицари на Иисус от Соломоновия храм”, но орденът е познат повече под другото си име рицари-тамплиери или храмовници, произхождащо от първоначалната им резиденция в Храма. С течение на времето Орденът на тамплиерите се превръща не само в мощна икономическа, но и в политическа структура, оказваща значително влияние над коронованите глави в Средновековна Европа.
Постепенно към края на 12 в. тамплиерите разширяват задачите на ордена с банкерство. Въведена е система за изпращане на пари и ценности към Йерусалим, както и система за даване на заеми.
В края на 13 в. доходите на Ордена във Франция надвишават няколко пъти доходите на кралската хазна. До началото на четиринадесети век орденът наброява 15 500 рицари и значителен брой щитоносци и цивилни братя. Тяхно притежание са повече от 150 000 златни флорина и над 10 000 имения, плюс няколко крепости и храмове във всеки по-главен европейски град.
С течение на времето орденът придобива мощ в Европа. Съзирайки заплаха в тяхно лице и искайки богатството им, Филип IV Хубави, вече затънал в дългове към тамплиерите, убеждава папа Климент V да забрани ордена като средство за освобождаване от дълговете. Така през 1307 г. кралят арестува рицари тамплиери и ги обвинява в содомия, манихейство и престъпни дела.
На 13 октомври с.г. Жак дьо Моле, Великият Магистър на ордена, е арестуван заедно със 140 рицари. Подложени на ужасни изтезания, те правят исканите признания за ерес, содомия, човекоядство и множество други престъпления. Над 100 от тях са изгорени живи на клада, а още 51 последват съдбата им през 1311 г. Орденът формално е ликвидиран на 22 март 1312 г. на събора във Виен. Разпуска го римският папа Климент V под натиска на френския крал Филип IV Хубави.
1773 г. Шарл Месие открива спиралната галактика „Водовъртеж” (M51). Френският астроном е съставител на известния каталог на астрономическите обекти. Интересът на Месие към астрономията бил пробуден от две последователни събития - появата на голяма комета с шест опашки през 1744 г. и пръстеновидното слънчево затъмнение на 25 юли 1748 г.
Малко по-късно през 1781 г. Пиер Мешен открива нейната спътничка неправилната галактика NGC 5195. Астрономът Лорд Рос открива спиралната структура на голямата галактика през 1845 г. с телескоп от 182 мм диаметър и за първи път прави скица, така, както я виждаме днес със съвременните уреди.
През 1751 г. Месие постъпва на работа при Жозеф-Никола Делил, астроном във френския флот, който го научил как да води прилежни записки на наблюденията си. Първото документирано наблюдение, което Месие прави, е на пасажа на Меркурий на 6 май 1753 г.
През 1774 г. Месие публикува в списанието на Френската академия на науките първата версия на своя каталог, съдържащ 45 обекта, сред които мъглявини и звездни купове. До 1781 г. списъкът нараства до 103 обекта. Целта на каталога била да помогне на астрономите и „ловците” на комети да различават преходните от постоянните небесни обекти.
Астрономическият обект под номер 51 в каталога на Месие представлява двойка галактики, отдалечени на 31 милиона светлинни години от Земята, в съзвездието Ловджийски кучета. Обектът е образуван от огромна спирална галактика с диаметър 100 000 светлинни години и от една малка неправилна галактика. Заради нейните лесно наблюдаеми ръкави, спиралната галактика е наричана понякога „Водовъртеж”.
1792 г. във Вашингтон, окръг Колумбия, е направена първата копка на строежа на Белия дом. Датата се счита и за начало на строежа на новата столица Вашингтон.
Това е най-старата обществена сграда в града. Проектирана е от архитект Дж. Хобан в стил класицизъм. Сградата е преустроявана и разширявана неколкократно. Работната стая на президента е т.нар. Овален кабинет.
Местоположението на държавната институция е избрано от Джордж Вашингтон - първия президент на САЩ и от главния архитект на града Пиер Ланфан. Сградата се намира на 1600 „Пенсилвания авеню”.
1843 г. в Ню Йорк е основана най-старата еврейска обществена организация - Бней Брит Интернешънъл. Тя е основана като Независимия орден Бней Брит от група еврейски емигранти от Централна Европа.
Бней Брит е ангажирана с най-различни обществени и социални услуги, в това число популяризиране на еврейските права и държавата Израел, помагане на болници и жертви на природни бедствия, предоставяне на стипендии на еврейски студенти, поддържане на евтини студентски квартири и противопоставяне на антисемитизма чрез своя Център за човешки права и обществена политика.
Със своите 200 000 членове и поддръжници, Бней Брит Интернешънъл присъства в повече от 50 страни по света и спомага за добруването на местните евреи.
1884 г. международно прието е, че нулевият меридиан минава над Гринуич. Въображаемата линия по земното кълбо минава от полюс до полюс през Великобритания, Франция, Испания, Алжир, Мали, Буркина Фасо и Гана и дели земята на източно и западно полукълбо.
Гринуич, където е старата обсерватория, е избран за начален или нулев меридиан на конференция във Вашингтон. 41 делегати от 25 държави тогава решават откъде да се измерва времето и разстоянието. След тежки спорове Гринуич печели честта с 22 гласа, като само Сан Доминго е против, а Франция и Бразилия се въздържат. На същата конференция е решено Средното гринуичко време да се използва като стандарт по света, като денонощието започва в полунощ и продължава 24 часа.
Великобритания печели нулевия меридиан, измествайки кандидатурите на Вашингтон, Берлин и Париж, благодарение на морските си карти. 72% от световното корабоплаване тогава разчита на тях, а те използват Гринуич като отправна точка.
Както показва гласуването на конференцията във Вашингтон, Гринуичкият меридиан има своите противници. Те искат нещо по-неутрално, без национални връзки. Франция предлага меридианът да преминава през Канарските острови. Има и предложение, поддържано от Италия, нулевият меридиан да минава през Ерусалим.
Крайната цел на конференцията във Вашингтон - да бъде създадена проста централизирана система от 24 еднакви часови пояси за 24 часа никога не се реализира. Много държави излизат от системата, за да демонстрират независимост, да имат едно и също време със съседите или да поддържат едно време за цялата си територия.
Любопитен факт е, че от 1984 г. GPS-системата поставя нулевия меридиан вече на 100 м от Гринуичката обсерватория. Въпреки това туристите продължават да се снимат с един крак в източното, а с другия - в западното полукълбо.
1983 г. космическата совалка „Чалънджър” се приземява успешно със седем астронавти на борда. Това е най-многобройният екипаж в историята на космическите полети.
„Чалънджър” е втората американска космическа совалка от програмата „Спейс Шатъл”. Първият й полет е на 4 април 1983 г. Тя извършва общо 10 полета.
1990 г. американският президент Джордж Буш награждава Джон Атанасов с националния медал за техника и технологии. Атанасов е роден на 4 октомври 1903 г. в Хамилтон, щата Ню Йорк. Той е първото от 10-те деца в семейството на българин емигрант от ямболското село Бояджик.
Получава бакалавърска степен в Щатския университет на Флорида (1925), магистърска - в Щатския университет на Айова (1926), а докторска по философия (физико-математически науки) - в Университета на Уисконсин (1930). После се завръща в Щатския университет на Айова в град Еймс, където работи до 1945 г., първоначално като професор по математика, а по-късно - и по физика.
В края на 30-те години той търси начин да се улеснят изчисленията (решаването на големи системи линейни алгебрични уравнения), необходими за изследователската му работа. Отхвърля аналоговите машини като твърде бавни и неточни и се опира на цифровия подход. През декември 1939 г. заедно със своя сътрудник Клифърд Бери създава прототипа на първата електронноизчислителна машина (ЕИМ), напълно завършена през 1942 г.
В създаването й са използвани четири изцяло нови принципа на действие: двоичната система, регенеративна памет, логически схеми като елементи на програма и електронни елементи като носители на данни.
Любопитен факт е, че през 1970 г. Джон Атанасов е поканен в България от БАН и му е връчен орден „Кирил и Методий” - първа степен. Това е първата му награда и обществено признание. Второто му посещение у нас е през 1985 г. Ученият умира на 91-годишна възраст през 1995 г.
1994 г. президентът Желю Желев назначава с указ служебно 81 правителство на България с първата жена министър-председател на България Ренета Инджова. Тя управлява с тримесечен мандат до 26 януари 1995 г.
Правителството й успява да овладее и спре тенденцията на продължителното обезценяване на лева и макар и минимално, увеличава заплатите и пенсиите, извършва приватизационни сделки на стойност 3 млрд. стари лева.
2010 г. приключва миньорска авария в Копиапо. На 5 август мината „Сан Хосе” за добиване на злато и мед в Чили се срутва и затрупва под земята 33 миньори. Те остават живи и прекарват 69 дни под земята, преди да бъдат успешно извадени на 13 октомври.
Мината се намира на 45 км северно от Копиапо. Миньорите са блокирани на около 700 м под повърхността на земята и на 5 км след входа на мината. По време на срутването в мината се намират две миньорски групи. В резултат на срутването се вдига облак прах, който заслепява много от миньорите и причинява възпаления на очите им. Първата миньорска група се намира близо до изхода на мината и успява да се спаси веднага без инциденти. Основната група от 33 миньори остава затрупана дълбоко под земята.
Затрупаната група прави опит да излезе през вентилационната шахта, но стълбите, които трябва да се намират там съобразно изискванията за безопасност, липсват, а шахтата впоследствие става неизползваема.
Отговорникът на смяната осъзнава тежката ситуация и че спасителната операция ще бъде сложна, ако не и невъзможна. Той събира всички миньори в специално помещение, наречено „убежище”, и подготвя хората и оскъдните хранителни запаси за дълго оцеляване.
Спасителната операция започва на следващия ден, но миньорите са открити 17 дни по-късно - на 22 август. Изваждането на първия миньор започва на 12 октомври 2010 г. в 23.55 ч. местно време, като спасителната капсула достига повърхността след 16 минути - на 13 октомври в 00.11 ч. На същата дата в 21.55 ч. местно време е изваден и последният миньор, като с това спасителната мисия приключва успешно.

11 минути
Тръмп призова към 30-дневно примирие между Украйна и Русия
Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова към 30-дневно безусловно примирие между Русия ...
29 минути
Летен Никулден е!
На 9 май православната църква почита летния Никулден.
Празникът съществува още от ...
46 минути
80 години от края на Втората световна война
В нощта на 8 срещу 9 май 1945 г. в източното берлинско предградие Карлхорст се състои официалната ...
1 час
29 чуждестранни лидери ще присъстват на парада на 9 май в Москва
Кремъл съобщи, че 29 чуждестранни лидери - сред които китайският Си Дзипин и бразилският ...
8 часа
Шпионската мрежа във Великобритания: Ян Марсалек е обсъждал оръжия, дронове и диаманти с Орлин Русев
Укриващият се бивш оперативен директор на компанията "Уайъркард" Ян Марсалек и Орлин ...
Какви са симптомите на преждевременно раждане и кога трябва да се консултирате с лекар?
Преждевременното раждане означава започване на раждането преди 37 гестационна седмица.
Ако смятате, ...
8 часа
ЕП: Сърбия не е постигнала напредък в преговорите си за членство в Европейския съюз
Европейският парламент (ЕП) изрази съжаление, че Сърбия не е постигнала напредъка при ...
9 часа
Киев: Зеленски и Тръмп провеждат телефонен разговор
Украинският президент Володимир Зеленски и американският му колега Доналд Тръмп провеждат ...
9 часа
2 години от трагичната катастрофа: Протест в памет на Ани и Явор събра десетки граждани на столичния бул. „Сливница“
Протест в памет на Анна - Мария Малчева (24 г.) и Явор Стоянов (23 г.) събра десетки граждани ...
10 часа
Световните лидери приветстваха историческия избор на папа Лъв XIV
Световните лидери поздравиха Робърт Франсис Превост, който беше избран за нов папа, ...
10 часа
Български политици поздравиха новоизбрания папа
Новият папа е Робърт Превост от САЩ - първият американски понтифик в историята. Той ...
10 часа
Тръмп приветства избора на първия американски папа
Президентът на САЩ Доналд Тръмп приветства избора на новия папа Лъв XIV, първият понтиф ...
10 часа
Кой е Робърт Франсис Превост - папа Лъв XIV (Биография)
Робърт Франсис Превост (папа Лъв XIV) е американски духовник от ордена на августинците, ...
11 часа
Замеряха бившия сръбски премиер с яйца
Бившият сръбски премиер Милош Вучевич бе замерван с яйца и изгонен от храма в Кула.
Десетки ...
12 часа
Първият американец: Робърт Франсис Превост е новият папа
69-годишният кардинал Робърт Франсис Прeвост е новият папа. Той е избрал името Лъв XIV ...
12 часа
Тръмп обяви сключването на търговско споразумение с Великобритания
Американският президент Доналд Тръмп обяви търговско споразумение между САЩ и Великобритания, ...
12 часа
Буря и градушка връхлетяха Плевенско (ВИДЕО)
Силна буря и градушка връхлетя Плевенско. Ледените късове, паднали над областта, са ...
13 часа
Няколко убити при стрелба край Киев
Няколко души бяха убити при стрелба в близост до Киев, предадоха УНИАН и Франс прес, ...
13 часа
Одобрени са над 37 млн. лв. за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития
Правителството одобри 37 075 974 лева за изграждане и ремонт на училища и детски градини, ...
13 часа
Държавата осигурява близо 18 000 лв. за рехабилитация на военноинвалиди
Държавата осигурява близо 18 000 лв. за рехабилитация на военноинвалиди.
Това е възможно, ...
14 часа
Одобрен е проект на рамково споразумение за заем от 250 млн. евро от Банката за развитие на Съвета на Европа
Със свое Решение Министерският съвет одобри проект на Рамково споразумение за заем ...
14 часа
Инвестиция в знанието: Кабинетът одобри 25 национални образователни
Правителството одобри 25 национални програми, насочени към подкрепа на ключови политики ...
14 часа
Правителството отпусна близо 108 млн. лв. за развитие на науката
Правителството одобри 107 702 800 лв. за развитие на науката и научните изследвания през ...
14 часа
Правителството одобри програма с 43 мерки за пътна безопасност
Министерският съвет одобри Работна програма за изпълнение на мерки за безопасност ...
14 часа
Голямо задръстване на АМ „Тракия“
6-километрова колона от автомобили се образува на АМ "Тракия" на изхода на София, предаде ...
14 часа
Украинският парламент ратифицира сделката със САЩ за редките природни елементи
Парламентът в Киев днес ратифицира споразумението между Украйна и САЩ за украинските ...
14 часа
Съдебномедицинска експертиза потвърди: Магдалена от Хасково е убита чрез задушаване
По досъдебното производство, наблюдавано от Окръжна прокуратура – Хасково за извършено ...
14 часа
Местната власт затяга контрола: Редица общини с нови правила за електрическите тротинетки
Редица общини в страната предприемат мерки за регулиране на движението на електрически ...
14 часа
Зеленски поднeсe цветя на Гроба на незнайния войн в Киев
На 8 май, Деня на паметта и победата над нацизма във Втората световна война (1939-1945 г.), ...
15 часа
Митов: Общинска полиция да има правомощия да контролира движението на тротинетки
"Заедно с общините можем да подобрим регулацията и контрола на тротинетките", заявява ...
15 часа
Отиде си писателят Пелин Пелинов
Почина писателят Пелин Пелинов, автор на документално-историческите романи „През ...
15 часа
Ракът на яйчниците – едно от най-коварните заболявания
Всяка година на май светът отбелязва Деня за борба с рака на яйчниците – социално значимо ...
15 часа
По 2000 лв. парична гаранция за тримата мъже, обвинени в побой в Пловдив
Районният съд в Пловдив постанови мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер ...
15 часа
Окръжният съд отказа по-лека мярка за полицая, обвинен в убийство в Казанлък
Окръжният съд в Стара Загора потвърди мярката за неотклонение „задържане под стража“ ...
15 часа
Розов дим се появи в небето над Ватикана
Само часове преди кардиналите от Римокатолическата църква да се съберат в Сикстинската ...
15 часа
Парламентът преизбра Пламен Иванов за председател на Бюрото за контрол на СРС
Народното събрание преизбра досегашния председател на Националното бюро за контрол ...
16 часа
Бурята в Хасковско: Изстреляни са 380 противоградни ракети
Общо 380 противоградни ракети са изстреляни над територии на Хасковска област с цел ...
16 часа
Крал Чарлз присъства на церемонията за 80-ата годишнина от края на Втората световна война (СНИМКИ)
Крал Чарлз III се присъедини към ветерани и други членове на кралското семейство в Уестминстърското ...
16 часа
Тръмп нарече председателя на Федералния резерв на САЩ „глупак“
Президентът на САЩ Доналд Тръмп нарече председателя на Федералния резерв (ФЕД) Джером ...
16 часа
Тръмп обяви „пълно и цялостно“ търговско споразумение с Обединеното кралство
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че предстои сключване на „пълно и цялостно“ ...
16 часа
Васил Божков: Не се признавам за виновен по нито едно обвинение
Не се признавам за виновен по нито едно обвинение, каза пред съда Васил Божков. От подсъдимите ...