Свръхкредитирането на нововъзникващите пазари достига 3 трлн. долара
Свръхкредитирането на нововъзникващите пазари достига 3 трлн. долара / снимка: freeimages.com

Международният валутен фонд (МВФ) предупреди днес, че най-големите рискове за световната икономика сега са нововъзникващите пазари, където частните компании са натрупали значителни дългове на фона на пета поредна година на забавяне на растежа, предаде АП.

Фондът е изчислил, че на нововъзникващите пазари има до 3 трилиона долара свръхкредитиране. Рискът е, че сътресенията от фалити в частния сектор в развиващия се свят могат да застигнат и световните финансови пазари.

По-силният икономически растеж в САЩ и Европа е укрепил финансовата стабилност в тези региони, но в други части на света рисковете са нараснали, констатира МВФ, цитиран от ДПА.

Въпреки подобренията в развитите икономики уязвимостта на нововъзникващите пазари остава висока, апетитът към рискове е отслабнал и опасността за пазарната ликвидност е голяма, предупреждава Фондът в доклада си за световната финансова стабилност. Документът е публикуван преди годишната среща на МВФ в края на седмицата в Лима, Перу.

В САЩ Управлението за федерален резерв би могло да започне да затяга паричната си политика тази година, вдигайки лихвените проценти от сегашните им безпрецедентни нулеви равнища, което би предотвратило допълнително нарастване на крайностите при поемането на финансови рискове, отбелязва международната институция.

За страните с нововъзникващи пазари МВФ прогнозира икономически растеж от 4% тази година, което е забавяне спрямо 4,6% през 2014 г. и 5% през 2013 г.

За развитите икономики Фондът залага на темп от 2% тази година, което е повече спрямо миналогодишните 1,8% и 1,1 на сто през 2013 г. МВФ изтъква подобряването на кредитните условия в еврозоната и отбелязва, че търсенето на кредити се възстановява на фона на много гъвкава парична политика, поддържана от Европейската централна банка.

Източник: БТА