Стотици мигранти, които достигат до финландско-шведската граница в Лапландия на края на Европа, правят обратен завой, обезсърчени от Финландия, която им се струва студена, мрачна или дори враждебна. "Можете да кажете на всички, че мразя Финландия. Тук е много студено. Няма чай, няма ресторанти. Няма хора по улиците. Има само коли", казва 22-годишният Мухамед под свъсеното небе и ниските температури във финландската част на Лапландия.
Той е дошъл в Торнио от финландската столица Хелзинки, на 750 километра на юг. Там с удоволствие щял да се качи на ферибота за Стокхолм, но нямал документи.
В последните седмици някои мигранти стигат чак до Хапаранда в най-крайната североизточна част на Швеция, недалеч от полярния кръг, с намерението да преминат границата при Торнио, но после се връщат обратно.
След като са прекосили целия континент, за да стигнат до Финландия, те само я гледат отдалече. На 19 септември някои от тях се отказаха да влязат във Финландия, виждайки враждебно настроените срещу тях протестиращи. Други стъпиха на финландска земя, но напуснаха страната, отказвайки да подадат молби за убежище.
"Във Финландия не е хубаво", казват на автогара между два гранични финландски града 15 иракчани, които искат да се върнат в Южна Швеция. Швеция има почти същия климат като съседката си, но по-дълга история, свързана с имиграцията и интеграцията на имигрантите. И е трудно човек да си представи там "човешка бариера" в знак на протест срещу идването на мигранти.
В нощта на четвъртък срещу петък автобус, пристигащ в нов бежански център в Лахти в югоизточната част на Финландия, беше посрещнат от четиридесетина протестиращи, сред които и един облечен като член на Ку Клукс клан. Демонстрантите хвърляха по мигрантите бомбички.
Финландските власти констатират увеличаване на случаите на анулиране на молбите за предоставяне на убежище. За тях е невъзможно да разберат колко души правят обратен завой към Швеция, нито колко напускат страната, без да са имали контакт с администрацията.
Според Еско Репо, директор на отдела за предоставяне на убежище в имигрантската служба на Финландия, до миналата седмица около 200 молби за предоставяне на убежище, внесени от иракчани, са изтекли, което означава, че кандидатите или са ги анулирали, или пък е невъзможно те да бъдат локализирани.
Финландия беше изненадана от наплива от молби за предоставяне на убежище -14 000 досега за тази година. Този брой може да скочи до 30 000, което е осем пъти повече в сравнение с 2014 г.
Но тези прогнози може да не се сбъднат заради удължаването на опашките за чакане, а също и както твърдят медиите, от разказите или видеоклиповете във Фейсбук на иракчани, които се опитват от Хелзинки да убедят своите сънародници да не идват при тях.
500-те души пристигащи в Торнио всеки ден поставят на тежко изпитание инфраструктурата на този малък и спокоен град с 20 000 жители, въпреки че много от тези мигранти само преминават оттам. Според полицията в града има постоянно по хиляда мигранти.
Шейсет и шест годишната жителка на Торнио, представяща се като Кристи, казва, че ситуацията е била извън контрол, преди властите да се заемат с нея.
"Страхувах се и избягвах да излизам да пазарувам вечер, защото не знаех какви са тези хора", споделя тя.
Някои търговци обвиниха "мургавелците" или "типовете от Юга" в кражби и в тормоз на жените, но според други жители на града несигурността не е нараснала.
"Не съм видял някакви проблеми, но не знам защо тези хора идват тук в момент, в който нашите собствени жители напускат града ни", казва обущарят Мати Алавиухкола.
Финландия отвори в града център за регистриране на мигранти във вторник в опит да задължи всички новопристигащи да се регистрират, преди да отидат на друго място в страната. Десетки полицаи, граничари, митничари и военни дойдоха да извършат проверки на самоличността. Това се случи половин век след премахването на граничните пропускателни пунктове в страната.
При слизане от всеки автобус, дошъл от Швеция, чужденците не могат да се измъкнат от тази регистрация. Полицейски кучета и военни гарантират, че никой няма да избяга.
Финландия е принудена да инвестира средства в откриването на приемни центрове всяка седмица. Някои от избирателите се питат дали една страна в криза може да си го позволи.
"Трябва да затворим границата и да проверим кои са тези хора. Иракчаните трябва да бъдат върнати директно в Ирак, тъй като страната им не е във война", казва работникът и антиимигрантски активист Ееро Ирянхейки.
Източник: БТА