Засилва се натискът върху САЩ да помогнат на Европа в бежанската криза
Засилва се натискът върху САЩ да помогнат на Европа в бежанската криза / снимка: БГНЕС

Съединените щати бяха поставени под засилен натиск в първата неделя на септември да помогнат на Европа да намери убежище за хилядите имигранти, прокудени от домовете си от войните и хаоса.

Вашингтон обаче не дава сигнал, че планира да увеличи значително броя на приеманите бежанци, предаде Ройтерс.

Дейвид Милибанд, ръководител на неправителствената организация Международен спасителен комитет и бивш британски министър на външните работи, призова САЩ да проявят "лидерството, което Америка е показвала при този вид проблеми" в миналото.

Съединените щати винаги са били лидер в разпределението на бежанци, но 1500 души за четири години е незначителен принос в разрешаването на човешкия аспект на проблема, каза Милибанд в телевизионно интервю.

Късно снощи говорителят на Държавния департамент на САЩ Джон Кърби даде интервю за Ройтерс, в което не намекна, че страната би могла да увеличи значително броя на имигрантите, които ще приеме на своя територия. Той припомни американския принос от 4 милиарда долара за помощи за бежанците и отново повтори позицията на правителството за опасения за сигурността.

"Тук има сериозна процедура за проверка на хората от Сирия, която трябва да следваме", каза той, допълвайки, че Вашингтон поддържа контакт с европейските си партньори и проучва различни възможности.

Американските власти искат да попречат ислямисти от групировки като "Ислямска държава" и Ал Каида да проникнат в страната, представяйки се за бежанци. Придържането към сегашната политика и отказът да се поеме по-активна роля в помощ на Европа обаче крият рискове, отбелязва Ройтерс.

Според представител на американските власти, пожелал анонимност, Вашингтон може да има проблем с международния имидж, ако приеме само малък брой бежанци спрямо потока, който залива европейските страни.

Източник: БТА