Почина големият български художник проф. Румен Скорчев
Почина големият български художник проф. Румен Скорчев / снимка: Thinkstock/Getty Images

Големият български художник, aкадемик проф. Румен Скорчев, почина тази нощ, след продължително боледуване, съобщиха от семейството.

Скорчев е роден на 7 октомври 1932 г. в Търговище. Той е художник, работещ в областта на илюстрацията, графиката, рисунката и живописта, с огромен принос в това изкуство и популяризирането му по света.

Биографията му представлява дълъг списък от награди, успехи и отличия, какъвто рядко може да бъде намерен в личните истории на който и да е от най-големите световни художници. Професор е в катедра "Графични изкуства" в Национaлната Художествена Академия.

Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, СГХГ, на областните галерии в България, галерия "Албертина" - Виена, музея "Виктория и Албърт" - Лондон, Националната галерия - Вашингтон, музея "Лудвиг" - Кьолн, Националната библиотека на Париж, Дордрехт музеум - Холандия, Музей за съвременно изкуство в Кайро и др., както и в големи частни колекции в САЩ, Холандия, Италия, Франция и др.

Румен Скорчев е организирал самостоятелни изложби в Австралия, Италия, Индия, Холандия, Люксембург, Кюрасао, Русия, Швейцария, Германия, Австрия, Ирак, Норвегия, САЩ . Негови графики са включени в престижния каталог WHO'S WHO IN GRAPHIC ART, посветен на 300 приложни графици от цял свят.

Носител е на над 50 национални и международни награди.

Автор с огромно и ярко присъствие в художествения живот през последните четири десетилетия, той активно изследваше в творбите си духовните проекции на човешкото битие, провокиран от техните безкрайни измерения. Да рисува - това за него бе равносилно на самосъхранение, това за него бе нещо повече от нагон - негова свещена необходимост.

Опелото ще се състои в сряда, 9 септември, от 15 часа в храма "Света София".

Румен Скорчев е роден на 7 октомври 1932 г. в Търговище. От 1950 г. до 1952 г. работи в мини "Перник". През 1957 г. завършва специалност "Озеленяване" в Лесотехническия университет в София. Сътрудничи активно с рисунки и карикатури във вестниците "Народна младеж", "Отечествен фронт" и "Стършел".

През 1964 г. завършва Художествената академия в София, специалност "Илюстрация". През 1979 г. е стипендиант на японската фондация "Кокусай Коруи Кикин".

От 1978 г. е преподавател в Художествената академия в София първоначално като доцент, от 1984 г. е професор по илюстрация и оформление на книгата, от 2008 г. е академик.

Илюстрира десетки книги за деца - "Храбрите щурци" от Асен Разцветников, "Девет приказки и две в повече" от Карел Чапек, "Малки жабешки истории" от Йордан Радичков, "Приказки" от Братя Грим и др. Негови са илюстрациите към поезията на Яворов, Рилке, Ахматова, Блок, Пушкин и др. Поколения художници израстват с оформените от него издания, което го прави познат и обичан от българската публика.

От 1969 г. участва в редица международни биеналета и представителни експозиции на илюстрацията, графиката, рисунката и живописта в Краков, Болоня, Сан Пауло, Биела, Хайделберг, Листовел, Флоренция, Лайпциг, Виена, Бърно, Варна, Страсбург, Вроцлав, Токио, Атина, Мадрид и др. Има самостоятелни изложби в десетки градове по света.

През 1982 г. Румен Скорчев е включен в авторитетната енциклопедия "Кой кой е в графиката", издадена в Цюрих. През 1990 г. е включен в двутомното издание на Международния институт за изследване на тенденциите на изкуството на ХХ в. - Киото, Япония, който представя най-големите 300 графици на века.

Негови творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, областни галерии, на галериите "Уфици" във Флоренция, "Албертина" във Виена, "Виктория и Алберт" в Лондон, Националната галерия във Вашингтон, Националната библиотека и фондация "Арт диалог" в Париж и др.

Акад. Скорчев е с голям принос в изобразителното изкуство и неговото популяризиране по света. Носител е на десетки национални и международни отличия. През 1970 г. получава Златен медал на Второто международно биенале на графичното изкуство във Флоренция, през 1973 г. - Златен плакет на 4-ото Международно биенале на илюстрацията в Братислава.

Носител е на Големия медал на 4-ото Международно рисувално триенале във Вроцлав, Полша през 1974 г. , на награда на Министерство на културата за илюстрации към "Бяла спретната къщурка" от Ран Босилек през 1996 г., на награда за цялостно творчество на фонд "Поддържане на изкуството в България" през 1998 г., на почетен медал и диплом на Министерство на културата на Руската федерация за илюстрации към лириката на Пушкин през 1999 г. и др. През 2012 г. е удостоен с националната награда за изобразително изкуство "Захари Зограф" на Съюза на българските художници.

Източник: БТА