Последният път, когато човечеството се опита да изследва комета, се получи засечка. Спускаемият апарат "Фила" на Европейската космическа агенция направи историческо кацане на повърхността на кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко на 12 ноември миналата година, но маневрата се осъществи с отклонение от зададената траектория. Модулът "отскочи" в сенчеста зона, не успя да зареди слънчевите си батерии и учените изгубиха контакт с него.
Човечеството обаче се учи от грешките си - инженери от НАСА разработват робот, който ще функционира безпрепятствено в условията на слаба гравитация на комети и астероиди, като подскача и се търкаля по повърхността им, съобщава сайтът Енгаджет.
Концептуалният робот се нарича Хеджхог (Таралеж). За разлика от други роботизирани изследователи, като например марсохода "Кюриосити", който се придвижва по повърхността на Червената планета на колела, малкият куб Хеджхог е оборудван с няколко вътрешни махови колела. Те създават импулс чрез въртене и рязко спиране, който "изхвърля" робота в определена посока.
Колкото и странно да звучи, този тип движение е идеален за условията на изключително слаба гравитация на кометите и астероидите. Подходът също така дава възможност на Хеджхог да "прескача" вдлъбнатини или кратери, в които традиционните роувъри биха попаднали в капан.
Въпреки че устройството все още е прототип, направените тестове в полет, симулиращ условията на микрогравитация, са обещаващи. Специалистите от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Пасадена и от Станфордския университет са проектирали два прототипа. Роботизираният "таралеж" на лабораторията има осем шипа и три махови колела.
Теглото му е около пет килограма, но може да достигне до девет килограма с инструменти като спектрометри и камери. Станфордският прототип е по-малък и с по-къси "бодли".
Инженерите вече работят над втората фаза на разработката, която предвижда добавянето на сензори, шипове за захващане към ронлива повърхност и други подобрения.
Източник: БТА