Българските плажове - мръсни и презастроени, прокуратурата иска санкции
Българските плажове - мръсни и презастроени, прокуратурата иска санкции / снимка: Dariknews.bg, архив

Редица нарушения на закона за устройство на Черноморското крайбрежие при поддържане и управление на морските плажове от страна на концесионерите и наемателите, е констатирала проверка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/, възложена от Върховната административна прокуратура /ВАП/. Това съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

Плажът в Лозенец остава затворен, къпането опасно и забранено

Сред констатациите от проверката са, че свободният достъп на гражданите до плажовете на българското Черноморие е възпрепятстван. Общата площ на преместваемите обекти и съоръжения надвишава площта, посочена в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Платените плажни зони надвишават като площ безплатната площ за разполагане на плажни принадлежности, което е в нарушение на утвърдените от министъра на регионалното развитие схеми. Негативни са констатациите и по отношение на дейностите, свързани със здравно и медицинско обслужване на гражданите, с обезопасяване на прилежащата акватория и със санитарно-хигиенната поддръжка и водноспасителната дейност, отбелязват от прокуратурата.

До момента е констатирано, че МРРБ изпълнява ефективно задълженията си във връзка с организиране на процедури по осъществяване на контрол и мониторинги по спазване на законността по управление и поддържане на морските плажове. Задълженията на МРРБ обаче включват и търсене на административно-наказателна отговорност и издаване на наказателни постановления в случаите, в които законът е предвидил това, посочват от прокуратурата. ВАП предлага налагане на санкции, а МРРБ трябва да уведоми прокуратурата за тях в едномесечен срок.

По отношение на морския плаж "Корал", ВАП е протестирала 10 строителни разрешения пред РДНСК. До момента съдът е уважил четири протеста на прокуратурата, очаква се произнасяне и по останалите случаи, пише в съобщението.