565 г. пр.Хр. за първи път се съобщава за чудовище в шотландското езеро Лох Нес. Чудовището се споменава в житието на свети Колумбус. Тогава се показало пред група молещи се християни, които се прекръстили, и то се скрило.
Присъствието на странното езерно същество започва да се отбелязва в хрониките на шотландците през 16 в., когато според местните жители под повърхността на водата се движело „нещо голямо”. В началото на 30-те години на 20 в. започва и голямата истерия по непознатия обитател на Лох Нес.
На 2 май 1933 г. местният вестник „Инвернес куриер” под сензационното заглавие „Странното същество от Лох Нес” пуска кратка дописка за наличието на огромно създание във водите на езерото. Според репортерите свидетели били видели и самия обитател на дълбините. Публикацията предизвиква огромен интерес в страната и чужбина. Учени и търсачи на сензации окупират малкото градче с надеждата да съзрат митичното създание. Те обаче така и не успяват да го видят със собствените си очи и с помощта на въображението си раздуват до неузнаваемост историята. Така Неси прави своя дебют в света на медиите.
Като най-достоверни се смятат няколко кадъра от филма на Тим Дисдейл, който през 1960 г. запечатва с камерата си нещо с размерите на малка лодка, плуващо във водите на езерото. За почитателите на Неси това е неопровержимо доказателство за неговото присъствие, но за скептиците си остава лодка.
Сред популярните теории е още, че в езерото живее плезиозавър - големи зверове от епохата на динозаврите, с масивни тела с перки, дълга шия и малка глава. И до днес обаче съществуването на подобно същество не е потвърдено, но... не е и отречено.
Лох Нес е едно от най-зловещите места в света по признание на всички гмуркали се в него водолази. Езерото е образувано при отдръпване на ледниците, водите му са черни и тъмни, в тях не се вижда нищо, а дълбочината е огромна - над 250 м.
1642 г. започва Английската революция. Английският крал Чарлз I изпраща армията си срещу пуританските сили на Парламента на Англия.
Поредицата политически конфликти и въоръжени сблъсъци между привържениците на краля и Парламента, подкрепен от новосъздадена армия, придружени с религиозна война, продължават до 1651 г.
През първите пет години от управлението си кралят свиква и разпуска парламента три пъти. След това се опитва да управлява без него и успява да го прави в продължение на 11 години.
В желанието си да подобри икономическото положение и преди всичко да напълни хазната кралят възражда няколко стари феодални закона. Той финансира управлението си чрез продажба на търговски монополи и възстановява и старото облагане с такса, която се иска от морските градове, за това че допускат военни кораби в своите пристанища - т.нар. „корабни пари”, което предизвиква силно негодувание.
Революцията завършва с успех на парламентаристите, като в хода на войната крал Чарлз I е екзекутиран, а синът му Чарлз II е изпратен в изгнание.
В резултат на войната се установява конституционният принцип, че монархът не може да управлява без съгласието на Парламента, който е затвърден по-късно чрез Закон за правата от 1689 г., приет по времето на Славната революция. Така се извършва преход от абсолютна монархия към конституционна монархия, при която властта на краля е ограничена от властта на парламента, а гражданските свободи са гарантирани.
1770 г. експедицията на Джеймс Кук достига източния бряг на Австралия. Кук картографира източното крайбрежие на Австралия за Великобритания, като се завръща с описания и разкази, благоприятстващи бъдещата колонизация в Ботани Бей.
Първата безспорна експедиция на европейци до Австралия е на холандския навигатор Вилем Янсзон още през 1606 г. През с.г. испанецът Луис Ваес де Торес преминава през протока с Папуа-Нова Гвинея, наречен по-късно на негово име, и е възможно да е видял северните брегове на континента. Откритията на Янсзон насърчават други мореплаватели, сред които холандеца Абел Тасман, за по-нататъшно картографиране и изследване на района.
През 1616 г., холандския мореплавател Дирк Хартог се отдалечава твърде далеч при плаването си по наскоро открития от Хендерик Брауер маршрут от нос Добра надежда до Батавия (дн. Джакарта в Индонезия). Достигайки до западния бряг на континента, той стъпва на сушата на нос Инскрипшън на 25 октомври 1616 г. Хартог е първият европеец, за когото е документирано, че е достигнал бреговете на Западна Австралия.
Абел Тасман значително допринася за картографирането на Австралия. С три кораба („Лимен”, „Зеемеув” и тендера „Брак”) при второто си пътешествие през 1644 г., Тасман следва южния бряг на Нова Гвинея от запад. Той не преминава през Торесовия проток, но продължава своето пътешествие по крайбрежието на Австралия и картографира северния й бряг, изследвайки земята и хората, живеещи там.
Австралия остава до голяма степен неизвестна за европейците до първите британски изследвания. През 1769 г.,лейтенант Джеймс Кук, начело на кораба „Индевър”, пътува до Таити, за да наблюдава и води записки за преминаването на Венера пред диска на Слънцето. Кук също така носи секретни инструкции от Адмиралтейството, да намери предполагаемия Южен континент: „Има основания да се смята, че континент или голяма земя, може да се намери южно от пътя на предишните мореплаватели”.
На 19 април 1770 г., екипажът на „Индевър” забелязва източния бряг на Австралия и десет дни по-късно слиза на сушата в Ботани Бей. Кук картографира източния бряг до голяма степен на север и, заедно с естественика на кораба, Джоузеф Банкс, докладва положително за възможността за основаване на колония в Ботани Бей.
През 1772 г., френска експедиция, водена от Луи дьо Сент Елюар, е първата, която официално предявява претенции за западния бряг на Австралия, но след това не са правени опити за колонизация. Едва през 1788 г., икономическите, технологичните и политическите условия във Великобритания правят възможно и изгодно за страната да положи големи усилия за изпращането на Първи флот до Нови Южен Уелс.
1788 г. Великобритания основава колонията Сиера Леоне. Още през 1462 г. португалският откривател Педро да Синтра и й дава названието Serra de Leão - „Лъвската планина”.
През 1495 г. португалците изграждат форт в района на днешен Фрийтаун, и скоро към тях се присъединяват холандски и френски колонизатори. Англичаните се включват в търговията с роби през 1596 г., когато първата пратка от 300 роби към новосъздадените колонии в Америка бива изпратена.
Въпреки усилената търговия с роби, ръководена от европейски търговци, първите колониални селища биват създадени едва през 18 в. На 15 май 1787 г. голям брой бедни чернокожи работници - голяма част от тях бивши роби в Америка - пристигат в Сиера Леоне, придружавани от британски търговци. Част от тези имигранти са и жители на Лондон от карибски, азитатски и африкански произход. Те основават малък град - Гранвил Таун, но скоро след това много от жителите му загиват заради епидемии и сблъсъци с местното население.
През 18 в. (1787-1792) територията е широко реколонизирана с афроамерикански калвинисти от Нова Скотия, участвали на страната на Великобритания по време на войната за Американската независимост. Тези заселници изграждат Фрийтаун, внедрявайки архитектурни стилове от американския юг. През 90-те години те организират и първите избори, като трябва да се отбележи, че в тях взимат участие и жените. Компанията на Сиера Леоне обаче отказва да им даде права за самоуправление, и през 1799 г. избухва бунт срещу колониалната власт.
1864 г. 12 нации подписват първата Женевска конвенция. Целта на конвенцията била подобряване на положението на ранените по време на война.
С документа, подписан от Баден, Белгия, Вюртенберг, Дания, Испания, Италия, Нидерландия, Португалия, Прусия, Франция, Хесен и Швейцария, са учредени Червеният кръст. Непосредствено след приемането на Женевската конвенция са основани и първите национални дружества.
Червеният кръст възниква по идея на швейцарския предприемач Анри Дюнан, който случайно става свидетел на голямата битка при Солферино между армиите на Австрия и Италия. Тогава на бойното поле остават около 40 000 жертви - убити, ранени и изчезнали. Година по-късно швейцарското правителство кани представители на всички европейски държави, както и на САЩ, Бразилия и Мексико на международна конференция в Женева.
По време на Руско-турската война, османската страна, макар да зачита Червения кръст, смята, че той има религиозно значение и използва вместо него подобен Червен полумесец на бял фон. Този символ е временно признат за периода на войната. През 1929 г. на Турция и Египет е признато правото да използват Червения полумесец, а на Иран - Червен лъв и слънце.
1941 г. Червеноармейците започват да получават „наркомовските” 100 грама водка. Председателят на Държавния комитет по отбрана на Съветския съюз Йосиф Сталин подписва Постановление №562 за всекидневно получаване от войниците по половин чаша алкохол.
Снабдяването на армията с водка било ръководено лично от члена на Политбюро на ЦК на ВКП(б), народен комисар (министър) на хранителната промишленост Анастас Микоян. За разпределението на напитката трябвало да следят лично командващите на фронтовете.
1941 г. нацистките войски достигат до Ленинград. Блокадата на Ленинград през Великата отечествена война продължава 872 дни.
Войските на Вермахта, под командването на фелдмаршал Лееб, блокират Ленинград - блокирани са всички шосета и железопътни линии с изключение на тайния „Път на живота”, минаващ през замръзналото Ладожско езеро. Жителите на града търпят огромни лишения, гладът и силните студове убиват цели фамилии.
На 14 януари 1944 г. Ленинградският и Волховският фронт преминават в настъпление. Целта е да се пробие обръчът и да се обкръжи блокиращата Ленинград германска армия между Красно село и Ропши, което става на 18 януари 1943 г. Германските части са принудени да отпуснат примката от града и на 27 януари 1943 г. блокадата около Ленинград окончателно е свалена.
1966 г. създадена е Азиатската банка за развитие. В нея членуват 67 държави - 48 от региона и 19 от други части на света.
Регионалната банка за развитие насърчава икономическото и социалното развитие в Азия и Тихоокеанския басейн чрез заеми и техническа помощ. Любопитен факт е, че регионът на Азия и Тихия океан остава дом на 2/3 от бедните хора в света.
1989 г. е открит първият пръстен на планетата Нептун. Общият диаметър на пръстеновата система е около 24 800 км.
Нептун има сравнително рядка система от планетарни пръстени, трудно забележима без мощен телескоп. Частиците и обектите, изграждащи пръстените са необичайно тъмни в сравнение с тези на останалите планети.
Почти цялата информация, с която астрономите разполагат за тях, е придобита след прелитането на „Вояджър 2” през 1989 г. Известно е, че четири от луните са т.нар. пастирки - намират се в пръстеновата зона и с гравитационното си поле насочват праховите частици. Това са Наяда, Таласа, Деспина и Галатея.

1 час
Арестува фермери от Сардиния, взривили и ограбили брониран камион с милиони евро
Единадесет мъже са арестувани в Италия по подозрение, че са организирали въоръжен ...
1 час
Реакции след разговора между Тръмп и Путин
Европейските лидери и лидерите на САЩ подкрепят предложението на папа Лъв Четиринадесети ...
3 часа
След серия от земетресения: Обявиха извънредно положение на гръцкия остров Евия
Извънредно положение бе обявено днес в северната част на гръцкия остров Евия след ...
5 часа
Работник пострада в завода за въоръжение и боеприпаси „Арсенал“
Работник е пострадал при трудов инцидент в завода за въоръжение и боеприпаси „Арсенал“. ...
5 часа
Наземният градски транспорт в София ще работи във вторник
След шестдневна стачка наземният градски транспорт в София ще работи от утре (20 май). ...
Как и кога да откажем бебето от нощното хранене
Месеци наред послушно се събуждахте през нощта, за да нахраните бебето си. Но сега то става (малко!) ...
5 часа
БНБ и Американската търговска камара в България подписаха меморандум за сътрудничество
Днес по време на официална церемония в сградата на Българската народна банка (БНБ) ...
6 часа
„С теб сме, кмете“: Протест в подкрепа на Васил Терзиев
Десетки граждани се събраха пред Столична община на протест в подкрепа на кмета на ...
6 часа
Румен Радев поздрави в телефонен разговор новия президент на Румъния
Държавният глава Румен Радев поздрави днес в телефонен разговор Никушор Дан за убедителната ...
7 часа
Съдът потвърди: Доживотна присъда за мъжа, убил по жесток начин жена в хотел
Апелативният съд в Пловдив потвърди наказанието „доживотен затвор" за Николай Куртев ...
7 часа
Билборд падна и уби жена на летището в египетския курорт Шарм ел Шейх
Жена от Казахстан е загинала, а други две са ранени, при падането на рекламен билборд ...
7 часа
Седем дни с превишени нива на фин прах в Русе за месец
Седем денонощия с превишени стойности на фини прахови частици са регистрирани през ...
7 часа
Евростат: Инфлацията в България е 2.8%
Инфлацията в България през април 2025 г. е 2.8% на годишна база, което представлява ръст ...
7 часа
Завърши ремонтът в платното за Бургас на АМ „Тракия“ в Пловдивско
Днес завърши ремонтът в платното за Бургас на близо 11 км от АМ „Тракия“ в област Пловдив ...
7 часа
Първа двустранна среща на върха след Брекзит: ЕС и Великобритания подновиха връзките си
Британското правителство обяви, че е сключило нови споразумения с Европейския съюз ...
8 часа
Александър Димитров с впечатляващ дебют – „Силуети в Япония“
Александър Димитров представя дебютния си сборник с разкази „Силуети в Япония“. Премиерата ...
8 часа
Горски пожар избухна в гръцката област Рицона
Горски пожар избухна в залесен район на област Рицона, в близост до остров Евия в Гърция, ...
8 часа
„Да, България“ иска оставки в столичния градски транспорт
Съпредседателите на "Да, България" Божидар Божанов и Ивайло Мирчев поискаха оставките ...
8 часа
ЕС може да вдигне разходите за отбрана до 3% от БВП с изключения от бюджетните правила
Страните от Европейския съюз може да достигнат разходи за отбрана, равни на три на ...
8 часа
Почина маестрото на руския балет Юрий Григорович
Маестрото на руския балет Юрий Григорович, смятан за един от най-великите хореографи ...
8 часа
Смъртността в България е най-високата в Европа
Смъртността в България е най-високата в Европа, а детската смъртност е 1,5 пъти по-висока ...
9 часа
Къде българите взимат най-високи заплати?
По предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) в област Пловдив ...
9 часа
Джоли се появи в Кан с обувки на българска фирма (СНИМКИ)
Холивудската звезда Анджелина Джоли отново събра погледите на червения килим на кинофестивала ...
9 часа
15-годишен българин е арестуван за нападение в Инсбрук
15-годишен български гражданин е арестуван в Австрия, съобщи информационният портал ...
9 часа
Терзиев: Свидетели сме на поредния епизод от сериал - създаване на проблем, решаване на проблем
Премиерът Росен Желязков взе решение държавата да даде 15 млн. лева на столичния градски ...
9 часа
Официално: МОК вписа Весела Лечева като председател на БОК
Само два дни, след като от Международния олимпийски комитет изпратиха официално писмо, ...
9 часа
След употреба на наркотици: Млада жена бутна полицайка в столичния квартал „Студентски град“
Задържаха 23-годишна жена за агресия към полицаи в столичния квартал „Студентски град“, ...
9 часа
„Спаси София“ настоява за сериозни реформи в транспортните дружества
20% съкращаване на административния персонал в четирите транспортни дружества в София, ...
10 часа
9 години затвор за мъж, опитал да убие бившата си приятелка и нападнал сестра ѝ
Варненският апелативен съд потвърди присъда на Окръжния съд в Търговище, с която на ...
10 часа
Служители на областната управа влязоха в сградата на Централния съвет на ДПС
Служители на областната управа влязоха и после запечаха сградата на Централния съвет ...
10 часа
Желязков: Имаме уверение, че от утре ще се възстанови наземният транспорт в София
"Благодарение на общинските съветници с министъра на финансите имахме среща с кмета ...
10 часа
Правителството дава допълнителни 15 млн. лв. за столичния градски транспорт
Правителството отпуска 15 милиона лева на Столична община, за да бъде решена кризата ...
10 часа
Радев се срещна с японския император Нарухито в Токио
Приключи аудиенцията на държавния глава Румен Радев с японския император Нарухито. ...
11 часа
Финалът на „Като две капки вода“ - историческо събитие за българската телевизия и рекорден зрителски интерес
Дългоочакваният финал на формата на NOVA “Като две капки вода” се превърна в безпрецедентно ...
11 часа
Кевин Спейси с награда за цялостно творчество на фестивал в Кан
Холивудският актьор Кевин Спейси ще получи награда за цялостно творчество в рамките ...
11 часа
Задържаха 17-годишен шофьор без книжка и с положителна проба за алкохол в Пампорово
В полицейския арест е задържан 17-годишен младеж, шофирал без книжка след употреба на ...
11 часа
Столична община осигурява транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май
Във връзка с прекъсването на наземния градски транспорт и провеждането на държавните ...
11 часа
Повредата на тръбопровода на дъното на Варненското езеро е отстранена
Повредата на тръбопровода на дъното на Варненското езеро е отстранена и той вече работи ...
11 часа
Нетаняху: Израел ще поеме контрол върху цялата територия на ивицата Газа
Израел ще поеме контрол "върху цялата територия" на ивицата Газа, заяви днес израелският ...
11 часа
Ограничения на движението по АМ „Хемус“ в посока София
От 19 ч. на 20 май /вторник/ до 6 ч. на 21 май /сряда/ за ремонтни дейности ще се ограничи движението ...
11 часа
ГДБОП разби група за наркоразпространение в Радомир
Осем души са арестувани при спецоперация на Главна Дирекция "Борба с организираната ...