Забраняват да носим над 40 свити цигари
Забраняват да носим над 40 свити цигари / Thinkstock/Getty Images
Забраняват да носим над 40 свити цигари
81389
Забраняват да носим над 40 свити цигари
  • Забраняват да носим над 40 свити цигари

Министерството на финансите предлага да се забрани да носим над 40 свити цигари в себе си. Глобите за нарушение варират от 100 до 500 лева за физически лица или имуществена санкция за фирми в размер от 2000 до 10 000 лева. Мотивите за проектопромените са, че ако имаме повече от 40 ръчно свити цигари, вероятно се използват за търговска цел. Междувременно ни чака и увеличение с около 30 стотинки на кутия цигари от 2016 година заради предвиденото поетапно повишаване на акциза. Сред предложенията в проекта за изменение на Закона за акцизите и данъчните складове е и увеличение в акцизните ставки върху енергийните продукти за отопление. От финансовото ведомство обясниха, че това не би трябвало да се отрази на крайния потребител.

Според предложените промени в Закона за акцизите и данъчните складове се забранява държането, пренасянето и превозването на ръчно свити цигари или цигари, изработени от заготовки с филтър, в количество над 40 къса. Мотивите за корекциите са, че ако носим повече от две табакери ръчно свити цигари, то те вероятно се използват за търговска цел. От министерството допълниха за Дарик, че мярката се налага, защото има масово нелегално разпространение на тютюневи изделия, за които няма платен акциз и не отговарят на европейските изисквания. Проверките ще се извършват от Агенция „Митници".

А от 2016 година цигарите поскъпват с около 30 ст. за кутия заради вдигане на акцизите. Сега акцизът е 101 лева на 1000 къса плюс 23% от продажната цена, но не по-малко от 148 лв. на 1000 къса. От догодина ще бъде 101 лв. на 1000 къса плюс 25% от продажната цена и не по-малко от 161 лева на 1000 къса, а с дължимото ДДС, цените на цигарите от 2016 г. ще се увеличат с 30 ст. на кутия. Поетапното увеличение ще продължи и през 2017 и 2918 година като тогава повишенията ще бъдат по-малки.

Има промени и в акцизните ставки на енергийните продукти за отопление - за газьолът и керосинът от 50 лева става на 645, за тежките горива от 50 на 400, а за втечнения нефтен газ от 0 на 340 лева. От финансовото министерство обясниха, че сред мотивите за увеличението са да се предотврати тежки и маркирани горива с ниски ставки да се използват неправомерно и не по предназначение като моторно гориво, за което приложимите акцизни ставки са в по-висок размер, което лишава бюджета от значителни по размер приходи.

Друга причина за промените е, че в много случаи доставки на енергийни продукти за отопление са реализирани по цени близки или по-високи от цените на моторните горива. Тогава по-ниските акцизни ставки нямат отражение върху цените на горивата за отопление, но водят до увеличаване на печалбите на доставчиците на тези енергийни продукти. От Министерството на финансите допълват, че промяна в цената за крайния потребител не би трябвало да има, би се отразило, ако сега горивата за отопление се продават на по-ниски цени, отговарящи на сегашната ставка.