На гръцкия остров Кос властите са претоварени заради притока на имигранти, които преминават оттам транзитно. Претоварени са до такава степен, че кметът отправи тревожен зов, докато блъскащата се тълпа бежанци беше умиротворена с палки и пожарогасители.
"Може да се стигне до проливане на кръв и ситуацията (на острова) да се изроди", предупреди кметът на Кос Георгиос Кирицис. Според него 7000 имигранти, предимно сирийци, са на острова в очакване да стигнат Атина и оттам да продължат към други части на Европа.
"Това е последното ми предупреждение. Управлението на проблема стана невъзможно", добави той, цитиран от медиите.
Общината на острова, разположен в източната част на Егейско море, съвсем близо до Турция, мислеше да вземе нещата в ръце във вторник, като организира прехвърлянето до стадиона на града на имигранти, които въпреки наличието на места за настаняване, разпъват палатки или стоварват импровизирани убежища в парковете, по улиците, кейовете и плажовете на туристическото пристанище.
Според фотограф на АФП, който е бил на мястото, след като са събрали вещите си и са се отправили към стадиона, стотици хора, предимно афганистанци и сирийци, се опитали да влязат всички едновременно в офиса за регистрация. Седем-осем полицаи са били на мястото, четирима се опитали да прекратят блъсканицата с палки и със съдържанието на пожарогасителите по имигрантите според разказа на фотографа.
"Хората викаха, децата плачеха", описва ситуацията той.
Полицейски източник призна пред АФП за моментно напрежение. Това е втори случай на насилие за два дни на малкия остров с 30 хиляди жители, пълен и с европейски туристи.
"Да напуснеш Гърция, да отидеш в Европа"
Гръцките власти бяха критикувани от Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), след обиколка през юли на островите в Егейско море, които са на първа линия в потока от пристигащи емигранти от Турция. ВКБООН осъди на местно, както и на централно държавно ниво липсата на организация и координация на властите. Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че ситуацията "превишава" възможностите на страната и призова за помощ от страна на Европейския съюз.
По плажовете на Кос, при шезлонгите на туристите, всяка нощ от месеци насам акостират гумени лодки, натоварени със семейства, които са платили няколко хиляди евро за краткия път от турските брегове. Така е и по бреговете на островите Лесбос, Хиос, Лерос, Калимнос или Самос.
Имигрантите чакат търпеливо в продължение на няколко дни, понякога седмици, за да бъдат регистрирани от претоварените полицаи и да получат документите, с които да продължат пътуването си.
Според ВКБООН, над 224 хиляди бежанци са пристигнали през Средиземно море от януари насам, почти 124 хиляди са влезли през Гърция. Това е седем пъти повече в сравнение с 2014 година.
Пред камерите на гръцки телевизионен канал в Кос, млада сирийка избухна във вторник: "Помогнете ми да замина оттук, аз не искам да остана в Гърция, искам да отида в Европа".
В Италия властите арестуваха над 880 предполагаеми трафиканти от януари насам сочи доклад, публикуван от италианския ежедневник "Авенире".
Няколко италиански църковни лидери порицаха в понеделник егоизма на Запада, изправен пред предизвикателството да приюти десетки хиляди бежанци. Но в Германия, първата европейска дестинация за мигрантите, която прие вече 300 хиляди търсещи убежище от януари насам, синдикатът на германските полицаи DPolG поиска във вторник връщане на граничния контрол на границите в Шенгенското пространство, оценявайки ситуацията като "неприемлива".
Източник: БГНЕС