До края на септември ще бъдат въведени промени по пероните на метростанциите, така че хората със зрителни проблеми да имат по-голям достъп до подземния транспорт. Това съобщи за Дарик зам.-кметът на София Любомир Христов. Той посочи, че на отделните спирки ще бъдат обозначени места за хора с увреждания.
По този начин придвижването до метровлаковете ще бъде по-бързо и безопасно. Пред Дарик директорът на Метрополитен инж. Стоян Братоев допълни, че има идея за въвеждане на звуково известяване за пристигащата мотриса.
Хора с увреждания се оплакват за липса на достъпност в столичното метро
След сигнали от незрящи граждани, че достъпността им до софийското метро е бутафорна и последвалите разговори между Столична община и Съюза на слепите в България, до два месеца се очаква да бъдат положени водещите линии по пероните. Така на хората със зрителни проблеми няма да им се налага да използват линията за внимание като ориентир.
Зам.-кметът на столицата Любомир Христов посочи, че с промените ще бъде облекчен достъпът на хора с увреждания до подземната железница.
„Различни релефни обозначения за това къде и как трябва да валидират своята карта, за да отворят турникета. Начинът, по който се обозначава приключването на различни нива, именно междинни площадки”, изброи Христов.
Шефът на метрото инж. Стоян Братоев обясни, че ще бъдат поставени и рампи за инвалиди в началото на влаковете: „На първата врата след машиниста слагаме долу на пода едни пиктограми за инвалиди, за да знаят хората”.
Другият проблем, който стои пред незрящите хора, които използват метрото, е, че на станция „Младост 1” не може да се разбере дали влакът, който идва е за Бизнес парка или Летище София.
„Не може да се сложи озвучаване на станцията, което касае само единия перон. Ако сложим, ще обърква другите хора. Ще опитаме да заглушим сега да не се чува на другия перон”, предлагат от Метрополитена.