Симеон Сакскобургготски: Разбих мита, че кралските особи не са демократи
Симеон Сакскобургготски: Разбих мита, че кралските особи не са демократи / БГНЕС, архив

Симеон Сакскобургготски бе гост на рубриката "Невероятни съдби" на телевизионната легенда Кристиан Аманпур по световния новинарски лидер Си Ен Ен. Интервюто бе заснето в православна катедрала в Лондон, съобщиха от пресофиса на бившия монарх и премиер.

Пред известната журналистка Симеон Кобургготски заяви, че се е кандидатирал за поста на министър-председател, защото след 50 години в изгнание е сметнал, че това е най-добрият начин да подаде ръка. Той разказа, че се е почувствал много добре, защото е разбил мита, че кралските особи не са демократи.

Опитът ми от частния сектор и връзките ми с европейските кралски дворове помогнаха много, за да бъдат отворени вратите на НАТО и Европейския съюз, което беше и основната цел", каза Симеон Сакскобургготски. Той подчерта, че е направил много, за да върне България на картата на света.

Симеон Сакскобургготски призна, че никога не е вярвал, че ще се върне в България, като дори е смятал, че децата му няма да доживеят да видят промяната.

Основната тема на интервюто беше спасяването на българските евреи, в което бащата на бившия монарх и премиер, цар Борис Трети, играе основна роля. Симеон Сакскобургготски обясни подробно защо България не е могла да спаси евреите от Македония и Тракия и заяви, че се чувства много горд заради опазването на живота на 48 000 души от вътрешността на страната: "Те не са били докоснати".

Симеон Сакскобургготски сподели, че винаги се е чувствал с 12 години по-стар, защото станал цар само на 6 години, а за да встъпи в тази роля би трябвало да е поне на 18. Според него съмнителното във версията, че цар Борис Трети е починал от сърдечен удар, е фактът, че агонизирал цяла седмица. Той разказа, че 30 години след смъртта му е проучил всички възможни архиви и документи, които са били декласифицирани. Не е имал достъп само до архивите в Москва.

Той добави още, че около 4000 души са го посетили в Мадрид или са му се обадили след промените през 1989 година и са го карали да влезе в политиката, защото не били доволни от управлението. Тогава той осъзнал, че Берлинската стена наистина е паднала.

"Опитах се и да не търся никакво отмъщение. И мисля, че четирите ми години като министър-председател - нещо, което сега хората признават, са били най-спокойните и предсказуеми и без политическа дискриминация или партизанщина", отбеляза още Симеон Саккобургготски.

Източник: БТА